Начало » Новини » Страната
21.07.2023 г.

Фермерите в ЕС искат дерогации за някои от екологичните стандарти (ДЗЕС)

КОПА – КОДЖЕКА
Фермерите в ЕС искат дерогации за някои от екологичните стандарти (ДЗЕС)

sinor.bg

Европейската конфедерация на земеделските производители КОПА – КОДЖЕКА (COPA - COGECA) и членуващият в нея Български фермерски съюз искат дерогации (отлагане от условността през 2023 и 2024 г. ) за прилагане на някои от агроекологичните изисквания и екосхеми, както и за дерогация върху прилагането на националните  стандарти за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС). Исканията са изложени в писмо до еврокомисаря по земеделие Януш Войчеховски.

В тази връзка председателят на БФС Георги Стоянов на работна среща в МЗХ е поискал дерогация върху прилагането на националните стандарти за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС), съобщиха от съюза.

Тежките климатични условия оказват влияние върху селскостопанския сектор в целия ЕС и това е един от мотивите за новите предложения.

В писмо, изпратено до медиите, от съюза съобщават, че особено затруднение за сектора представлява прилагането на ДЗЕС 6 в България - за поддържането на минимална почвена покривка през чувствителните периоди от годината. От организацията настояват министърът на земеделието и храните Кирил Вътев да подкрепи искането за дерогации от изискванията за условията и еко-схемите на ниво ЕС, както и агроекологичните изисквания за 2024 г представено от държавите членки на  съвета на министрите на ЕС през юни 2023 г.

На първо място следва да се отбележи много дългият чувствителен период (от 1 юни до 31 октомври и от 1 ноември до 15 февруари) за поддържане на почвена покривка, което нарушава прилагането на агротехническите мероприятия при подготовката на почвата и засяване на културите, отбелязват със загриженост от ръководството на БФС.

Възможността за обработка на едва 20% от площите през чувствителните периоди от годината нарушава съществено изпълнението на производствените програми на фермерите, като създава съществени затруднения за извършване на обработки в най-подходящия времеви период (запазване на влажността на почвата и засяване при подходящи агроклиматични условия).

Ще припомним, че подобни искания имат животновъди и земеделци от цялата страна.

От Българският фермерски съюз предлага прилагането на дерогация за ДЗЕС 6, която да бъде приложима, както за 2023, така и за 2024 година, за да се: 

1.       Осигури възможност на фермерите за краткосрочно планиране и адаптиране към променените условия преди началото на стопанската година;

2.       Осигуряване на възможност за дерогация от изпълнение на условията за прилагане за отглеждане на междинни култури  (при изпълнение на стандарта и прилагане на Еко схемата за трайни насаждения), като се даде възможност при необходимост за реколтиране и използването им за фураж за животни. 

Във връзка с прилагането на ДЗЕС 7 от БФС предлагат дерогацията за стандарта да продължи и през 2024 година, като ротацията на културите да се следи в продължение на най-малко 5 години, считано от 2024 г. Предвид спецификата на поземлените отношения в България проследяването на изпълнението на този стандарт поставя големи предизвикателства през фермерите, които участват в споразумения и следва да се съобразяват с производствените програми на колегите си при избора на отглеждана култура, четем в предложенията. С цел избягване на бъдещи санкции е необходимо да бъдат направени законодателни промени и да се уточнат правилата за прилагането на стандарта при тези условия. 

С цел гарантиране на продоволствената сигурност от БФС предлагат още през 2024 година да се продължи дерогацията на ДЗЕС 8 за производство върху площите, определени като непроизводствени (угарите), без да се прилага изискването за тяхната на тези, които са били използвани за производство през предходната година. 

Като припомнят, че България е една от страните в ЕС с най-голяма площ в процентно съотношение на обхвата от зони НАТУРА 2000, от съюза обясняват, че „изпълнението на част от ограниченията за производство в тези зони, при променени агроклиматични условия създава съществени затруднения на фермерите по прилагането им, както и при прилагане на част от Екосхемите като надграждащи ДЗЕС. 

„Тези промени трябва да бъдат обсъдени и приети преди месец септември, като се създаде и приложимата правна рамка за измененията им, с цел гарантиране на правна сигурност на фермерите и възможност за гъвкавост и приспособимост за продължаване на земеделската им дейност и гарантиране на продоволствената сигурност, както и защита на финансовата им устойчивост“, каза Георги Стоянов.

С въздействието на екстремните климатични условия много фермери може да рискуват достъпа си до подкрепа от ОСП. Фермерите се нуждаят от незабавна сигурност (най-късно от началото на септември) относно правилата, които трябва да се прилагат в равни условия. Ето защо от „КОПА-КОДЖЕКА“ призовават Европейската комисия да използва адекватни възможности за гъвкавост в ОСП за 2023 г. и да приеме дерогации на ниво ЕС от изискванията за условия и еко-схемите, както и агроекологичните изисквания за 2024 г., за да предотврати по-нататъшни икономически загуби за земеделските стопани, които вече страдат.

Фермерите в ЕС искат дерогации за някои от екологичните стандарти (ДЗЕС)
7315
 

Последни материали
Виж
Половината от подадените проекти са оттеглени от кандидатите
32 общински проекта за улици по подмярка 7.2 преминават на следващ етап на разглеждане
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Свързани материали
Виж
Информационна кампания
Промените на ДЗЕС 2 за влажните зони ще се прилагат от 2025 г.
ДЗЕС и ЗИУ
До 15 октомври започват проверките за предварителната условност
Информационни срещи
При неизпълнение на базовите ДЗЕС режат субсидии по всички заявени от фермера интервенции
Опитът на съседите
Ето как в Румъния разясняват корекциите в прилагането на двата стандарта ДЗЕС 7 и ДЗЕС 8
Отговор от МЗХ
Пояснения как да се ориентирате в новата методика за предварителните условия в Стратегическия план
Стандарти за добро земеделско и екологично състояние
Публикувани са последно одобрените изисквания от първия до 8-я стандарт (ДЗЕС)
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини