Начало » Новини » Страната
21.07.2023 г.

Фермерите в ЕС искат дерогации за някои от екологичните стандарти (ДЗЕС)

КОПА – КОДЖЕКА
Фермерите в ЕС искат дерогации за някои от екологичните стандарти (ДЗЕС)

sinor.bg

Европейската конфедерация на земеделските производители КОПА – КОДЖЕКА (COPA - COGECA) и членуващият в нея Български фермерски съюз искат дерогации (отлагане от условността през 2023 и 2024 г. ) за прилагане на някои от агроекологичните изисквания и екосхеми, както и за дерогация върху прилагането на националните  стандарти за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС). Исканията са изложени в писмо до еврокомисаря по земеделие Януш Войчеховски.

В тази връзка председателят на БФС Георги Стоянов на работна среща в МЗХ е поискал дерогация върху прилагането на националните стандарти за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС), съобщиха от съюза.

Тежките климатични условия оказват влияние върху селскостопанския сектор в целия ЕС и това е един от мотивите за новите предложения.

В писмо, изпратено до медиите, от съюза съобщават, че особено затруднение за сектора представлява прилагането на ДЗЕС 6 в България - за поддържането на минимална почвена покривка през чувствителните периоди от годината. От организацията настояват министърът на земеделието и храните Кирил Вътев да подкрепи искането за дерогации от изискванията за условията и еко-схемите на ниво ЕС, както и агроекологичните изисквания за 2024 г представено от държавите членки на  съвета на министрите на ЕС през юни 2023 г.

На първо място следва да се отбележи много дългият чувствителен период (от 1 юни до 31 октомври и от 1 ноември до 15 февруари) за поддържане на почвена покривка, което нарушава прилагането на агротехническите мероприятия при подготовката на почвата и засяване на културите, отбелязват със загриженост от ръководството на БФС.

Възможността за обработка на едва 20% от площите през чувствителните периоди от годината нарушава съществено изпълнението на производствените програми на фермерите, като създава съществени затруднения за извършване на обработки в най-подходящия времеви период (запазване на влажността на почвата и засяване при подходящи агроклиматични условия).

Ще припомним, че подобни искания имат животновъди и земеделци от цялата страна.

От Българският фермерски съюз предлага прилагането на дерогация за ДЗЕС 6, която да бъде приложима, както за 2023, така и за 2024 година, за да се: 

1.       Осигури възможност на фермерите за краткосрочно планиране и адаптиране към променените условия преди началото на стопанската година;

2.       Осигуряване на възможност за дерогация от изпълнение на условията за прилагане за отглеждане на междинни култури  (при изпълнение на стандарта и прилагане на Еко схемата за трайни насаждения), като се даде възможност при необходимост за реколтиране и използването им за фураж за животни. 

Във връзка с прилагането на ДЗЕС 7 от БФС предлагат дерогацията за стандарта да продължи и през 2024 година, като ротацията на културите да се следи в продължение на най-малко 5 години, считано от 2024 г. Предвид спецификата на поземлените отношения в България проследяването на изпълнението на този стандарт поставя големи предизвикателства през фермерите, които участват в споразумения и следва да се съобразяват с производствените програми на колегите си при избора на отглеждана култура, четем в предложенията. С цел избягване на бъдещи санкции е необходимо да бъдат направени законодателни промени и да се уточнат правилата за прилагането на стандарта при тези условия. 

С цел гарантиране на продоволствената сигурност от БФС предлагат още през 2024 година да се продължи дерогацията на ДЗЕС 8 за производство върху площите, определени като непроизводствени (угарите), без да се прилага изискването за тяхната на тези, които са били използвани за производство през предходната година. 

Като припомнят, че България е една от страните в ЕС с най-голяма площ в процентно съотношение на обхвата от зони НАТУРА 2000, от съюза обясняват, че „изпълнението на част от ограниченията за производство в тези зони, при променени агроклиматични условия създава съществени затруднения на фермерите по прилагането им, както и при прилагане на част от Екосхемите като надграждащи ДЗЕС. 

„Тези промени трябва да бъдат обсъдени и приети преди месец септември, като се създаде и приложимата правна рамка за измененията им, с цел гарантиране на правна сигурност на фермерите и възможност за гъвкавост и приспособимост за продължаване на земеделската им дейност и гарантиране на продоволствената сигурност, както и защита на финансовата им устойчивост“, каза Георги Стоянов.

С въздействието на екстремните климатични условия много фермери може да рискуват достъпа си до подкрепа от ОСП. Фермерите се нуждаят от незабавна сигурност (най-късно от началото на септември) относно правилата, които трябва да се прилагат в равни условия. Ето защо от „КОПА-КОДЖЕКА“ призовават Европейската комисия да използва адекватни възможности за гъвкавост в ОСП за 2023 г. и да приеме дерогации на ниво ЕС от изискванията за условия и еко-схемите, както и агроекологичните изисквания за 2024 г., за да предотврати по-нататъшни икономически загуби за земеделските стопани, които вече страдат.

Фермерите в ЕС искат дерогации за някои от екологичните стандарти (ДЗЕС)
6465
 

Последни материали
Виж
До 14 май стопаните със 100% пропаднали площи от градушката в Южна България подават заявления за обследвания
Обзор на Софийска стокова борса за периода 23-27април 2024 година
Купувачите на маслодаен слънчоглед на борсата продължават да вдигат цените
Тютюнопроизводителите и занапред ще получават държавна подкрепа
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 26 април – 2 май 2024 година
Остава опасността от слани във високите полета на западна България
За незаконно овладяване на държавни поземлени участъци
Украинският земеделски министър подаде оставка заради корупционни обвинения
Призив за подкрепа
Бедствието с градушките роди съпричастност от фермери към фермери
Свързани материали
Виж
ДЗЕС-те и други защонодателни промени
Европарламентът даде зелена светлина за промените в Общата селскостопанска политика
Одобрени са днес
Съветът на ЕС: Два пъти в годината ще има корекции на стратегическите планове, одобрени са и промените в ДЗЕС
Снежана Благоева
Регламентът за ДЗЕС-те ще се прилага от 2024 г., ако Европарламентът го приеме до 21 април
Списък с азотфиксиращите култури
Точни примери как да прилагате през 2024 г. новия стандарт за угарите ДЗЕС 8
ДЗЕС 6 е препъни камъкът
Кампанията за 2024 г. ще се забави, ако корекциите в Стратегическия план не бъдат одобрени до средата на март
Всички предложения на Еврокомисията са представени на Съвета на ЕС
Еврокомисията ще спасява фермерите от административния хомот с промени в ДЗЕС
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини