Въпреки популярността на швейцарските сирена по целия свят тяхното производство става все по-неизгодно, коментират от издавания в Женева френскоезичен ежедневник Le Temps. Настоящото ниво на цените на млякото в страната не осигурява покриването на разходите за производството в млечните ферми и поради тази причина част от тях са принудени да прекратят дейност. Ако настоящото положение не се промени, скоро на Швейцария ще се наложи да купува мляко и сирене от чужбина, което само по себе си е „абсурдно”, заяви в интервю за изданието президентът на швейцарската Федерация на производителите на млечни продукти Борис Бьоре.
През 2022 г. потреблението на сирене в Швейцария е намаляло с 300 грама на глава от населението спрямо 2021 г. до 22,9 килограма. Въпреки това за последните 15 години показателят е нараснал с 10%. Нарастващото търсене обаче все повече се удовлетворява не от местните производители, а от чуждестранни, които предлагат далеч по-евтини сирена. Вследствие на това от 2007 г. насам делът на швейцарските сирена на местния пазар е намалял с 12%.
„Ако не предприемем нищо, ще ни се наложи да внасяме мляко”, убеден е Бьоре. Според него обаче това противоречи на здравия смисъл, тъй като в сравнение с други страни Швейцария е „държава, ориентирана към производството на мляко”, а 80% от селскостопанските ѝ земи са ливади. Въпреки това той изтъква, че на местните вериги магазини им е по-лесно да купуват продукти от чужбина заради по-ниските им цени, а ускоряването на инфлацията в Европа е принудил потребителите все по-често да се оглеждат за по-евтини сортове сирене.
Наскоро Филип Барде, председател на швейцарската Организация на производителите на сиренето грюер, съобщи, че произведените количества през тази година ще намалеят с 10%, а износът вече се е свил с 10-15%. Тогава Барде уточни, че износът за САЩ например се е сринал с 25%, или с 1000 тона.