Въпреки проблемите, които българските производители имаха с износа на зърно заради вноса от Украйна през миналата година, страната ни е изнесла 4 млн. тона. Очакванията за тази година са експортът да достигне 6 млн. тона. Това съобщи министърът на земеделието и храните Кирил Вътев при официалното започване на жътвата, което бе дадено днес в землището на русенското село Борисово. Организатор на събитието бе Националната асоциация на зърнопроизводителите чрез регионалния си съюз на фермерите „Дунавско зърно”. По традиция на този ден се зажънва и първият сноп ръж по проекта „Хляб на мира”, в който България участва вече 9-та година.
Пред земеделската общност Вътев припомни договореното с останалите земеделски министри от Европейския съюз на последното заседание на Съвета на ЕС, проведено в Люксембург на 26 и 27 юни. Като подчерта, че европейските субсидии са само средство за подпомагане, а не цел, която трябва да бъде достигната, той обясни, че основната цел трябва да бъде пазарът. Именно затова пред колегите си от ЕС министърът е предложил ако не от тази година, то поне от следващата реалната подкрепа за бранша да стане търсенето на нови пазари в трети страни. „Проблемът с продукцията от Украйна е, че освен в областта на производството на зърно тя се явява голям конкурент и за останалите селскостопански производства”, подчерта той. В тази връзка Вътев е предложил на Съвета на ЕС общността да помисли как селскостопанската продукция, произведена в Украйна, да се изнася за трети страни.
По повод наскоро състоялият се Консултативен съвет по зърното, към който освен досегашните членове ще бъдат добавени и преработвателите на слънчоглед, министърът ще инициира подобна структура да имат всички останали консултативни съвети. Само по този начин и производителите на суровината, и преработвателите могат да намерят общ език при решаването на проблемите.
В заключение Вътев пожела добра реколта, като обясни, че „заданието на новия кабинет е да вършим работата така, както го изискват от нас земеделците”.