Начало » Новини » Страната
20.06.2023 г.

Прелива от остарели специалности в обучението на бъдещи фермери

Анализ на ИПИ
Прелива от остарели специалности в обучението на бъдещи фермери

sinor.bg

Изследване на Института за пазарна икономика ИПИ дава точна картина на професионалното обучение по сектори в икономиката и разпределението на заетостта в различните икономически дейности. Анализът има за цел да измери къде подготовката на кадри среща търсенето и възможностите за реализация на трудоспособното население - на национално и на регионално ниво. Индексът на съответствие на професионалното образование с профила на икономиката за страната през 2023 г. е 53,6 точки (при максимални 100 точки), което означава, че почти половината българските ученици няма да работят това, за което са учили, сочи анализът.

Изследването използва данните на НСИ от 2021 г. и обхваща випуск от над 21 хиляди ученика, които ще се обучават в следващите пет години в специалности от избрани шест сектора: селско стопанство, преработваща промишленост, строителство, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство и ИКТ. Резултатите от индекса показват, че вероятно 10 хиляди от тях няма да работят това, за което за учили.

Броят на заетите, които притежават професионална квалификазция, през 2021 г. е възлизал на 1 млн. души или около 1/3 от заетите в икономиката. Те са разпределени неравномерно в икономическите дейности.

В селското, горско и рибно стопанство заетите са съставлявали близо 32% (31,9 на сто), а най-голяма е била заетостта в добивната промишленост, където където работят 56% от хората със съответната професионална квалификация.

Големият проблем на българското образование е този, че продължава обучението в специалности, които не се търсят на пазара на труда, посочват икономистите. Данните показват голямата тежест на специалности и професии, които на практика не се търсят, но запълват места – от една страна във вече остарели и ненужно широки специалности (например, в селскостопански дисциплини), а от друга, в такива със сравнително ниски разходи за обучение (например, в хотелиерството и ресторантьорството).

От всички лица с придобита професионална квалификация, заети в икономиката, 6 процента работят в селското стопанство. В същото време приемът по аграрни специалности в училищата съставлява 9% от общия прием за професионално образование и обучение в страната, което означава, че с подобно образование излизат много повече от необходимото за този сектор.

През учебната 2021 – 2022 г. например над три хиляди ученика за приети в 70-те селскостопански специалности в системата на професионалното образование. План-приемът за професията „Фермер“ е близо за 200 ученика.

Ищономистите смятат, че разширеният прием на специалисти в сектора на селското стопанство вероятно цели по-скоро да запълни отдавна създадените аграрни техникуми в страната, но продължаващото свиване на сектора в икономиката и неговата механизация ще направят аграрното образование още по-неприложимо.

При преработващата промишленост делът на заетите с придобита професионална квалификация е най-голям – 26%. Същевременно приемът в 146-те специалности в сферата на преработващата промишленост представлява 13% от целия план-прием в страната. Това са близо пет хиляди ученика, приети за обучение през настоящата учебна година.

Причина за голямото несъответствие може да се търси в това, че част от средните специалисти, които не могат да приложат придобитото си образование независимо от специалността, намират работа сравнително лесно като работници в индустрията. Така например, приемът в професията „Хлебар-сладкар“ за тази учебна година е близо 400 места. Друга част от заетите в тези икономически дейности пък вероятно са завършили специалности, които към момента вече са закрити. Преработващата промишленост има толкова много клонове и различни специфики, че е трудно да се създават паралелки по отделни специалности за всяко производство. В този случай работодателите биха наели средни професионалисти и от други направления и в последствие биха ги обучили за конкретната работа, заключават икономистите.

Прелива от остарели специалности в обучението на бъдещи фермери
8870
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Сравнителни данни
От 2010 г. до 2021 г. имаме срив и в обработваемите площи, и в заетите в земеделието
За правата на работещите в земеделието
Синдикалистите от „Подкрепа” с апел за защита на условията на труд в земеделието
Милиард заети в млечния отрасъл изхранват 6 милиарда души в света
Агростатистика
Най-голямата част от заетите в агросектора са над 65 години
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини