В специално обръщение до ръководните кадри в страната синдикалисти от Националната федерация „Земеделие и горско стопанство” към Конфедерацията на труда „Подкрепа” настояват субсидиите в бъдещата ОСП да се изплащат на фермери, които спазват законодателството в областта на трудовите отношения и защитават интересите на сезонните работници. Това искане е поставено в официално писмо, адресирано до премиера Бойко Борисов и министрите на земеделието и социалните грижи Десислава Танева и Деница Сачева, и е свързано с предстоящия „супер триалог” между Европейския парламент, Съветът на ЕС и Европейската комисия, който ще се проведе на 26 март, съобщи Анелия Иванова, председател на федерацията.
„В условията на пандемия от COVID-19, макар да беше ограничено движението на всички европейски граждани, ЕК отправи апел да не бъде препятствана мобилността на сезонните работници, тъй като са „критично важни работници“. Ако не се погрижим за ключовите работници, прибирането на селскостопанската реколта няма да е застрашено само при пандемия, тъй като все по-малко хора ще се склонни да се примиряват с робските условия на труд, съществуването в контейнери вместо нормални жилища, работата в студ и пек, без да са гарантирани минимални хигиенни изисквания”, се посочва в писмото.
Спорните дискусии в супер триалозите, насрочени за 26 март
От синдиката припомнят, че и „в България станаха публично известни възмутителните условия, при които берачите на череши в Шатрово са работели по време на кампанията - живеещи в найлонови палатки , без вода и никакви битови условия - под риск от ухапване от змии”, се посочва още в писмото.
„Липсата на доброволни роби, които да осигуряват продоволствената сигурност на ЕС, вече е факт. Тя трябва да ни подскаже, че условията на труд в земеделието и хранително-вкусовата промишленост бяха пренебрегвани твърде дълго. Не можем да скрием неудовлетворението си от това, че България се е присъединила към останала част от порочна коалиция на 13 държави, чието най-силно „социално“ искане е работодателите да информират работниците в земеделието за условията на труд”. И това е станало „въпреки персонално изпратеното отворено писмо от Европейската организация на работещите в земеделието, храните и туризма EFFAT до българския министър на земеделието и е подкрепено от българските синдикати и още десет други български организации и личности, работещи в сектора, които призоваха за подкрепа на предложението на Европейския парламент да се въведе „социална обусловеност” в прилагането на ОСП.
От федерацията се обръщат към отговорните представители на властта, които представляват България в триалога, „да настоявате правилата да защитават интересите на работещите в земеделието – работа на светло, осигурителни права, нормално работно време, здравословни и безопасни условия на труд, цивилизовани жилищни условия. Защита на човешките права, без значение дали работникът е местен или идва от друга държава”.
Писмото е изпратено на 17 март по повод предстоящото заседание на Съвета на ЕС, насрочено за 22 и 23 март.