Начало » Важно за фермера » Животновъдство
05.06.2023 г.

Нова наредба променя изискванията за животновъдните обекти

Използваема площ за говеда, биволи, овце и кози
Нова наредба променя изискванията за животновъдните обекти

Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 44 от 2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти е публикувана на страницата на Министерство на земеделието. В мотивите към наредбата се посочва, че във връзка с прилагане на интервенцията „Хуманно отношение към животните и антимикробна резистентност“, включена в Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023 – 2027 г., наричан по-нататък „Стратегическия план” е необходимо да се създаде национална правна рамка, която да уреди условията и реда за нейното прилагане. С оглед на това е разработен проект на Наредба за условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата и хуманно отношение към животните, в който е регламентирано осигуряване на благоприятна жизнена среда/свободна подова площ при отглеждане на животните. В интервенция „Хуманно отношение към животните и антимикробна резистентност“ е предвидено реализиране на финансовото подпомагане на земеделските стопани за осигуряване на свободна подова площ не по-малко от 15 % над задължителния стандарт за едри и дребни преживни животни.

В тази връзка в сега действащата Наредба № 44 от 2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти са регламентирани параметри в диапазон за използваема площ за някои от категориите говеда и биволи и от категориите овце и кози. От изложеното възниква затруднение при определянето на задължителния стандарт, над който да може да се изчисли свободната подова площ от поне 15 % за определени видове и категории животни, която да се приложи по горецитираната интервенция. Допълнително за мъжки говеда и биволи на възраст над 24 месеца и биволи от 6 до 24 месеца липсват норми за жизнената среда, отнасящи се до подовата площ. С оглед на това в предложените изменения се регламентират минимални параметри за настаняване на едно животно, като по този начин същите се фиксират, за да могат да се използват за задължителен стандарт, над който да се изчисли свободната подова площ от поне 15 %, която да се приложи по интервенция „Хуманно отношение към животните и антимикробна резистентност“. Следва да се отбележи, че за поетите ангажименти за надхвърляне на базовите изисквания, земеделския стопанин ще получи финансово подпомагане.

Също така с проекта на Наредба се въвеждат и нови норми на жизнената среда за категориите говеда и биволи, като се правят промени в параметрите на фронта за хранене при едрите и дребните преживни животни. Същите не представляват утежняващи изисквания за фермерите, поради което не се налага въвеждане на срок за привеждане на параметрите на съществуващите животновъдните обекти към новите изисквания.

В заключителните разпоредби на предложения проект на Наредба, е предвидено изменение на Наредба № 14 от 2006 г. за минималните изисквания за защита и хуманно отношение при отглеждане на телета. Промените са свързани с изискванията за площ при групово отглеждане на телета, за хранене на телета поне два пъти на ден и за отглеждане на телета до 15 дни, както и задължения на компетентния орган към Европейската комисия, свързани с контрола по хуманно отношение при телетата.

Вижте конкретните изисквания за отделните категории животни от линка тук!

Нова наредба променя изискванията за животновъдните обекти
38970
 

Последни материали
Виж
Спрямо споразумението за свободна търговия от 2016 г. обаче квотите растат
ЕС реално ще внася по-малко пшеница, ечемик и захар от Украйна
Сушата обаче влошава състоянието на царевица точно преди опрашването
Жътвата на пшеницата и ечемика във Франция върви изпреварващо
Окрупняването в сектора продължава през последните 10 години
Поголовието от свине и говеда в Германия спада заедно с броя на фермите
Ниските цени правят производството му нерентабилно
Сушата унищожи и тазгодишната реколта български боб, вносът е 90 на сто
Доклад на Синор.БГ
Законопроектът за агрохранителната верига е като Ферари без двигател. Няма да запали!
Изгорели са 7 от общо 122 декара с пшеница в блока
Разследват пожар в житен блок край монтанско село за умишлен палеж
Свързани материали
Виж
Влизат в сила новите условия за подпомагане по интервенциите в лозаро-винарския сектор
Ремонти на капково напояване не се финансират
Срокът в интервенцията за преструктуриране на лозя се съкращава с 5 месеца
Подготовка за Еврозоната
МЗХ обръща парите по интервенцията за застраховане в евро
Промени в Наредба 13 за интервенциите от Стратегическия план
Давате три оферти само при проекти за оборудване, не за покупка на земя
Министерството на земеделието вече стъпи в Еврозоната
Изхвърлят пласмасовите съдове за съхранение на вино с нормативни промени
Промени в последния момент
Отпада изискването да се заявяват правни основания за поливни площи
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини