Премиерът на Украйна Виктор Орбан въведе задължителни намаления на цените на някои основни хранителни стоки в големите търговци на дребно в опит да овладее най-високото темпо на инфлация в държавите-членки на Европейския съюз, чиито нива надхвърлят 20%, съобщи „Ройтерс”. Според плановете на националистическото правителство търговци на дребно с годишен оборот над 1 млрд. форинта (2,96 млн. долара) ще трябна да предлагат седмични отстъпки от поне 10% спрямо най-ниските им цени през предходните 30 дни за 20 продукта, сред които птиче месо, мляко, сирене и хляб.
От агенцията коментират, че правителството на Орбан е изправено пред най-тежкото си предизвикателство, откакто дойде на власт през 2010 г. През април инфлацията в страната бе 24,5% на годишна база, но при хранителните стоки ръстът на цените бе 38,5%. И двата показателя са най-високите в ЕС. Поскъпването на храните пък се отразява зле на обикновените унгарци, като продажбите на хранителни стоки са намалели с 10,3% през март спрямо същия месец на миналата година.
От унгарската търговска асоциация OKSZ обявиха, че през последните седмици търговците на дребно са понижавали цените на храните доброволно всеки път, когато доставните цени на вътрешния пазар са го позволявали. Според браншовата организация ако не се стигне до допълнителен спад на тези цени, търговците на дребно на храни вероятно ще трябва да увеличат вноса.
Освен това Орбан обяви и повишаване на данъчните ставки върху приходите над 100 млрд. форинта при големите търговци на дребно от 2024 г. до 4,5% от настоящите 4,1% като част от усилията да стабилизира държавния бюджет на фона на резкия икономически спад.
От Европейската комисия, която през миналата седмица обяви, че данъкът в търговията на дребно обременява прекомерно големите чуждестранни компании в Унгария, веднага коментираха, че анализират последните мерки на унгарското правителство за понижаване на цените.
Проблемът с поскъпването на хранителните стоки е масов в Европа, а държави като Италия, Франция и Великобритания също обмислят извънредни мерки за обуздаване на инфлацията в сектора. Правителството на Румъния вече договори доброволна схема за преработвателите на и търговците на дребно, според която те ще намалят надценките си с 10% за прясното мляко, произвеждано в страната, чиито продажни цени в магазините надхвърлиха 7 леи (1,57 долара) за литър към 1 май. Правителството на Чехия на свой ред планира да понижи ДДС на повечето хранителни стоки до 12% от настоящите 15%. Заместник-финансов министър в Полша пък обяви, че нулевият ДДС на основни храни ще продължи да действа и след 2023 г.