Необичайно силният ръст във вноса на биогорива в Европейския съюз нанесе тежък удар на цените на рапицата, обявиха от Европейската асоциация на производителите на растителни масла (FEDIOL) и призоваха за провеждането на разследване за качеството на внасяната продукция, съобщи „Ройтерс”.
Рапицата е основна маслодайна култура в общността, а маслото, получавано от преработката ѝ, се използва масово за производството на биогориво. Нещо повече, ЕС поощрява производството на биогорива от употребени масла и мазнини за постигане на целевите показатели за използване на възобновяеми енергийни източници.
Оптимистична прогноза за производство на слънчоглед в света през 2023/24 г.
„Мащабите в ръста на вноса на биогорива са такива, че предизвикват въпроси за достоверността и определянето им като получени от отпадъчни потоци”, се подчертава в изявлението на FEDIOL.
През последните 5 месеца цените на рапичното масло в ЕС се сринаха с над 30%, което доведе до подобен спад и в цените на рапицата, изтъкват оттам. „Тези тенденции не могат да бъдат обяснени с други промени на пазара и са признак за неестествено поведение на пазара”, категорични са от асоциацията.
FEDIOL обаче не е успяла веднага да предостави на „Ройтерс” по-подробна информация за вноса на биогориво в ЕС.
Напоследък търговци се позоваха на разговори за вноса на биогорива като фактор за резкия срив на пазарите на рапица, макар да споменаваха и големите доставки на маслодайната култура в ЕС и промяната на политиката в областта на биогоривата.
Междувременно вносът на растителни масла в ЕС през настоящия сезон намаля рязко отчасти заради отказа от използването на палмовото масло в производството на биогорива.