Начало » Важно за фермера » Животновъдство
25.05.2023 г.

Суровото мляко е под контрол само ако се субсидира и е реализирано на пазара

Още важни промени в наредба 3
Суровото мляко е под контрол само ако се субсидира и е реализирано на пазара

sinor.bg

Животновъдни стопанства с месодайни породи, които имат и млечни крави, но тяхната продукция е само за лична консумация, не са длъжни да регистрират тези животни в системата за контрол и мониторинг на суровото мляко. Това предложение е на браншовите организации и е добавено като вторите поправки на Наредба 3 за условията и реда за прилагане на интервенциите под формата на директни плащания, включени в Стратегическия план, за проверките, намаления на плащанията и реда за налагане на административни санкции. Проектът е качен на интернет страницата на агроминистерството и по него ще върви обсъждане до 6 юни.

Там, където се регламентират интервенциите за подпомагане на млечни и на месодайни животни е записано, че „животновъдните обекти в стопанството, отглеждащи млечни породи животни, трябва да са в система за контрол и мониторинг на суровото мляко“. С оглед на това текстовете на чл. 12, 15 и 16, които се отнасят за съответните интервенции за обвързано подпомагане на животни, са прецизирани, като изискването заявените животни да се отглеждат в животновъдни обекти, които са в система на контрол и мониторинг на суровото мляко, се постановява само по отношение на тези от тях, за които ще се доказва реализация на пазара на мляко и млечни продукти.

По отношение на допустимите за подпомагане животни при защита на изчезващите стада в членове 15 и 16 от наредбата е добавено изискване животните да са от породи, за които е изпълнено условието в стопанството на кандидата, да се отглежда минималният брой животни от тези породи, предвиден за подпомагане по съответната интервенция. Изменението е в съответствие с т. I.Б.10.5 - Обвързано с производството подпомагане за овце и кози от застрашени от изчезване породи и т. I.Б.8.5 - Обвързано с производството подпомагане за овце и кози, включени в развъдни програми на Стратегическия план.

По отношение на екосхемата за биологично земеделие (селскостопански животни) в I.В.1.5 на Стратегическия план е предвидено, че се подпомагат „постоянно затревени площи и/или площи, заети с фуражни култури“. Промените в чл. 38, ал. 1, 4 и 5 осигуряват унифициране на терминологията по отношение заявяваните за подпомагане площи със Стратегическия план и прилаганата номенклатура на площите за целите на директните плащания. С допълнението по ал. 1, т. 5 се специфицира изискването на кандидатите да не е наложена през годината на кандидатстване мярка за несъответствие с правилата на биологичното производство само за дейностите по биологично растениевъдство на постоянно затревени площи и фуражни култури и/или дейностите по биологично животновъдство на едри преживни животни, дребни преживни животни и източно балкански свине.

Промени в наредбе 3 и за младите фермери

Правят се промени и в чл. 18, където се прецизират изискванията при замяна на животните.

В член 46 пък се създава нова алинея 6, която гласи следното:

Българската агенция по безопасност на храните предоставя на ДФЗ не по-късно от 15 дни преди края на срока по чл. 12, ал. 1 от Наредба № 4 от 2023 г. за условията и реда за подаване на заявления за подпомагане по интервенции за подпомагане на площ и за животни (обн., ДВ, бр. 30 от 2023 г.) актуална извадка на разрешените за пускане на пазара и употреба органични подобрители на почвата, органични торове, микробиални торове и растителни биостимуланти, произведени в Република България, от Регистъра на торове, подобрители на почвата, биологично активни вещества и хранителни субстрати, за които е издадено удостоверение за пускане на пазара и употреба по ЗЗР. Използването на органичните подобрители на почвата, органичните торове, микробиалните торове и растителните биостимуланти, които не се произведени в Република България и не са включени в Регистъра на торове, подобрители на почвата, биологично активни вещества и хранителни субстрати, се подпомага по екосхемата за запазване и възстановяване на почвения потенциал, въз основа на информацията от съдържанието на сертификата или етикета на продукта.

Суровото мляко е под контрол само ако се субсидира и е реализирано на пазара
13160
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
За обществено обсъждане по настоящия стратегически план
Пуснаха насоките за кандидатстване по интервенции за нови, малки и млади стопани
Възможностите за подобряване на СЕУ и очертаването на площите обсъдиха фермери с експерти на МЗХ
Кандидатите за приспособяване към климатичните условия пък са едва 3-ма
Само 63-ма родни фермери са поискали субсидии за климатично устойчиви сортове
По интервенциите в Стратегическия план
До 30 септември пчеларите с договор под условие могат да подават заявления за плащане
ДФЗ допълнително ще определи до кога заявленията трябва да бъдат приведени в краен статус
В СЕУ е отворен приемът на заявления по интервенциите за пчеларство
Също и срокове по 3 точки при подаване на заявления за подпомагане на площ и животни
Удължиха до 30 септември срокове по 7 интервенции за агроекология
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини