През последните месеци Италия предприе редица мерки за забрана на лабораторно произвежданото месо – производство, продажба и внос, съобщиха от Центъра за оценка на риска по хранителната верига. Правителството на Италия на 30.03.2023 г. одобри законопроект, забраняващ производството и използването на лабораторно произведени храни и фуражи, включително лабораторно произведено рибно месо и синтетично мляко. Целта е да се защити хранително-вкусовото наследство на страната, според министъра на земеделието на Италия Франческо Лолобриджида.
Потреблението на говеждо и свинско в ЕС намалява за сметка на пилешкото
Член 2 от законопроекта се позовава на принципа на предпазните мерки на Регламент (ЕО) № 178/2002, който, за да се защити човешкото здраве, позволява „временни мерки за управление на риска“ - като спиране на търговията - в случай на истинска научна несигурност относно възможността за вредни ефекти, произтичащи от употребата на определени продукти.
Ако предложението бъде прието от парламента, италианската индустрия няма да има право да произвежда храни или фуражи „от клетъчни култури или тъкани, получени от гръбначни животни“.
Съгласно забраната, която трябва да бъде приета и в двете камари на парламента, преди да стане закон, тези, които произвеждат, изнасят или внасят лабораторно отгледана храна, ще бъдат изправени пред глоби до 60 000 евро (65 017 долара), губейки правото на публично финансиране до три години. Заводите, в които има нарушения, могат да бъдат затворени.
Призовавайки за защита на „естествената храна срещу синтетичната храна“, Coldiretti, асоциация за свободна търговия за селскостопански предприемачи и фермери със седалище в Рим, заедно с други селскостопански лобистки групи, събраха половин милион подписа през последните месеци, включително този на премиера Джорджия Мелони.
Натискът за забрана на лабораторно отгледано месо идва само дни след като нейното правителство в поредица от правителствени постановления забрани използването на брашно от насекоми, като щурци и скакалци, в пица или паста.
Правителството на Италия по-рано обеща да защити италианската хранително-вкусова промишленост от технологични иновации, смятани за вредни, и преименува министерството на земеделието на „министерство на земеделието и суверенитета на храните“.
Италианският премиер Джорджиа Мелони каза, че тази мярка поставя италианските фермери в авангарда и защитава високите постижения и потребителите, заедно с по-ранната забрана за използването на брашно от насекоми (щурци и скакалци) в пица или паста. Министрите цитираха ценената средиземноморска диета в Италия като мотивация и за двете мерки.
Нейните коментари изглежда са в унисон с мнозинството италианци. Според проучване 84% са против лабораторно отгледаната храна, пише италианското списание за храни Italia a Tavola.
Това прави Италия първата страна в Европейския съюз, която забранява производството, продажбата и вноса на лабораторно месо.