Начало » Новини » Страната

Разпределение на 100-те милиона помощ за вноса на зърно от Украйна

Плащанията следва да бъдат извършени до 30 септември
Синор.БГ / 04.05.2023 г.
Разпределение на 100-те милиона помощ за вноса на зърно от Украйна

След постигнатото на 28 април споразумение с България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия, Европейската комисия представи днес предложението си за подкрепа на стойност 100 милиона евро на представители всички държави членки. Тази сума, взета от селскостопанския резерв за 2023 г., ще бъде насочена към земеделските стопани, произвеждащи зърнени култури и маслодайни семена в тези пет държави членки на първа линия. Подкрепата ще помогне на държавите членки, граничещи с Украйна, да компенсират частично проблемите, свързани с логистичните затруднения, произтичащи от вноса на някои селскостопански продукти от Украйна. Успоредно с това България, Унгария, Полша и Словакия поеха ангажимент да отменят едностранните си мерки относно пшеницата, царевицата, рапицата и слънчогледовото семе и всички други продукти с произход от Украйна.

Съдбата на Черноморския зърнен коридор ще решават на 5 май в Истанбул

Комисията предлага да се отпуснат 9.77 млн. евро за България, 15.93 млн. евро за Унгария, 39.33 млн. евро за Полша, 29.73 млн. евро за Румъния и 5,24 млн. евро за Словакия. Петте държави могат да допълнят тази подкрепа от ЕС до 200 % с национални средства, което би възлязло на обща финансова помощ в размер на 300 милиона евро за засегнатите земеделски стопани. При разпределението се взема предвид тежестта на всяка засегната държава в селскостопанския сектор на Съюза въз основа на размера на директните плащания по линия на Общата селскостопанска политика (ОСП), както и относителният ръст на украинския внос на зърнени култури и маслодайни семена в тези държави членки.

Подробностите по предложението на Комисията бяха обсъдени с представители на държавите членки по време на ad hoc заседание на комитет за общата организация на селскостопанските пазари. Всички държави членки ще гласуват по предложението на следващото заседание на комитета. Ако мярката бъде одобрена от държавите членки, Комисията я приема. След това тя ще бъде публикувана в Официален вестник на ЕС и ще влезе в сила в деня след публикуването, така че петте засегнати държави членки да могат незабавно да я приложат.

Органите на петте държави членки ще разпределят помощта на земеделските стопани, отглеждащи зърнени култури и маслодайни семена в засегнатите райони, като вземат предвид степента на затрудненията им и икономическите щети и гарантират, че те са крайните бенефициери на финансовата помощ. Плащанията следва да бъдат извършени до 30 септември 2023 г. България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия ще трябва да уведомят Комисията за подробностите относно изпълнението на мярката, по-специално критериите, използвани за изчисляване на помощта, планираното въздействие на мярката, нейната оценка и предприетите действия, за да се избегне нарушаване на конкуренцията и свръхкомпенсация.

Разпределение на 100-те милиона помощ за вноса на зърно от Украйна
10933
 

Последни материали
Виж
Износът на ечемик е скочил над 2 пъти, вносът на царевица спада с 18 на сто
Изнесените количества пшеница от ЕС застигат доставките от миналия сезон
Заради пренасочването на ЕС към евтиния аржентиски и собствения рапичен
Износът на слънчогледов шрот от Украйна спада въпреки скока на доставките за Китай
През третото тримесечие на миналата година спрямо същия период на 2024-та
Расте производството на мляко и млечни продукти във Великобритания
Съвети
Подготовка на семената за разсад: стъпки за здрави растения и по-добра реколта
Предстоящо
Денят на влажните зони се отбелязва на 1 февруари в Драгоманското плато
Заради топлоцентралите
Серните емисии над България в норма: ЕК прекрати дело от 2009 г.
Свързани материали
Виж
Актуална статистика
С цели 21,7 процента нараства вносът на пресен пипер за 1 година
Статистика
Вносът на зеленчуци в България изпреварва износа 9 пъти и продължава да расте
След спад на вътрешното търсене и ръст на покупките от местните фермери
Вносът на пшеница в Египет намаля с около 8 на сто през миналата година
Превозвани с автобуси през Капитан Андреево и без нужните документи
Иззеха близо тон внасяни от Турция пилешко месо, овча и говежда лой
Турция рязко увеличи вноса на слънчоглед
Преходните запаси и вътрешното производство дори ще осигурят износ
Индонезия забрани вноса на царевица, ориз и захар през 2026 година
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини