Начало » Новини » Страната
12.04.2023 г.

Точките, които ще трупат проектите за напояване, оцинявани по ПВУ

Трета част от методиката
Точките, които ще трупат проектите за напояване, оцинявани по ПВУ

sinor.bg

В три поредни текста ви информирахме за методиката, по която фермерите, малките и средни предприятия ще могат да кандидатстват за субсидии при рехабилитация или прокарване на системи за напояване в техните стопанства. Те ще се съфинансират по Националния план за възстановяване и устойчивост ПВУ, като крайният срок на изпълнението е края на юни 2025 г. В този текст ще представим точките, по които ще бъдат оценявани проуктите, като максимумът ще бъде от 97.

Оценката на проектите ще става по пет критерия, първият от които е за „Кандидати с история като земеделски стопани“. Приоритет по този критерии получават проектите, подадени от стопани, регистрирани като земеделски стопани в последните четири стопански години (2019/2020, 2020/2021, 2021/2022, 2022/2023). Изпълнение на изискването се проследява служебно чрез достъп до Регистър „Земеделски производители“. Максималните точки са 15.

Допустимите разходи за проектите за напояване - втора част 

Критерий 2 е за „Финансовото състояние на кандидата, обезпечаващо реализирането на инвестициите по ПИИ“. Максималният брой точки е 17, като всички те се изчисляват за съотношението между заявената стойност на ПИИ и средноаритметичният размер на оперативната печалба на кандидата от последните три завършени финансови години (2020, 2021 и 2022 г.).

Оперативната печалба на кандидата от последните три завършени финансови години се определя, като се използват следните данни от ОПР за съответната финансова година: стойността от Раздел А, т. I „Приходи от оперативна дейност”, ред „Общо за група I”, (код 15000) от приходната част на ОПР за съответната финансова година минус стойността от Раздел А, т. I „Разходи за оперативна дейност”, ред „Общо за група I”, (код 10000) от разходната част на ОПР за съответната финансова година плюс стойността от ред „Разходи за амортизация и обезценка на дълготрайни материални и нематериални активи”, (код 10410) от разходната част на ОПР за съответната финансова година. Изчислява се средноаритметичния размер на оперативната печалба за последните три завършени финансови години с помощта на Таблица „Оперативна печалба“ от Приложение № Б-5 - Основна информация за проектното предложение. В случай, че кандидатът не съставя ОПР съгласно Закона за счетоводството, за източник на информация се използва „Приложение № 3 - доходи от друга стопанска дейност“ от Годишна данъчна декларация (ГДД) за съответната година на физическото лице, като се взимат предвид стойността от ред 3 „Сума на доходите, подлежащи на облагане по реда на чл. 29 от ЗДДФЛ“ и ред 4 „Разходи за дейността“. Данните ще се взимат по служебен път от НСИ и/или НАП, като за годините, за които кандидатът не е подал ГФО или ГДД ще се считат за 0 (нула).

По критерий 3 „Заявен размер на безвъзмездното финансиране“ максималният брой точки е 20. Те се изчисляват за всички инвестиции според заявения размер на инвестиционните разходи, като за ПИИ с размер на заявените разходи от 30 000 лв. до 100 000 лв. включително се присъждат максималният брой точки. За ПИИ с размер на заявените разходи над 100 000 лв. точките се получават, като от максималния брой точки "20" се изважда резултатът от разделянето на горницата над 100 000 лв. на 53 000 и резултатът се записва с точност до 0,000001.

Контрол на изпълнението на проектите - първа част

При критерий 4 „Кандидатът е производител на биологични продукти“ максималните точки са 15. Приоритет по този критерии получават ПИИ, представени от кандидати, за които след служебна проверка в База данни на производителите, преработвателите и търговците на земеделски продукти и храни, произведени по биологичен начин е установено, че има сключен договор за контрол и сертификация по правилата на биологичното производство преди 01.01.2023 г.

Последният критерий 5 „ПИИ с по-високо ниво на проектна готовност“ е с 25 точки. По този критерии приоритет се дава за инвестиции, за които са представени всички изискуеми документи, издадени от компетентните органи по околна среда по реда на ЗООС, ЗБР и ЗВ, както и разрешение за строеж/разрешение за поставяне (когато е приложимо за съответното ПИИ). Важно: условието се счита за изпълнено при предоставяне на всички изискуеми, съгласно инвестицията и процедурата документи.

1. Съответствието с критериите за оценка се преценява към датата на подаване на ПИИ съобразно приложените към него документи и декларирани данни.

2. Подпомагат се ПИИ, получили най-малко 3 точки съгласно критериите за оценка.

3. За доказване на съответствието с критериите за оценка оценителната комисия извършва служебна проверка. Данни от НСИ се изискват на база съответния раздел от представената Декларация при кандидатстване.

4.  В случай че изпълнението на условията по критериите е станало основание за класиране на кандидата пред други кандидати по реда на тези условия, той се задължава да поддържа съответствие с критериите, за които е получил точки за срока за изпълнение на проекта и за периода на мониторинг, съгласно заложеното в условията за изпълнение и договорът за предоставяне на безвъзмездно финансиране.

5.  За ПИИ, получили еднакъв общ брой точки по критерии за подбор, за които е наличен частичен разполагаем бюджет, класирането се извършва в низходящ ред съобразно:

5.1. получения брой точки по критерий за оценка „Финансовото състояние на кандидата обезпечава реализирането на инвестициите по ПИИ“;

5.2. в случай, че ПИИ имат равен брой точки по критерий за оценка „Финансовото състояние на кандидата обезпечава реализирането на инвестициите по ПИИ“, същите ще бъдат класирани съобразно получения брой точки по критерий за оценка  „Заявен размер на инвестиционните разходи“;

5.3. в случай, че ПИИ имат равен брой точки по критерий за оценка “Заявен размер на безвъзмездното финансиране”, същите ще бъдат класирани съобразно получения брой точки по критерий за оценка „Кандидат с история като земеделски стопанин“;

5.4. в случай, че ПИИ имат равен брой точки по критерий за оценка „Кандидат с история като земеделски стопанин“, същите ще бъдат класирани съобразно получения брой точки по критерий за оценка „Кандидатът е производител  на биологични продукти“;

5.5. случай, че ПИИ имат равен брой точки по критерий за оценка „Кандидатът е производител  на биологични продукти“, същите ще бъдат класирани съобразно получения брой точки по критерий за оценка „ПИИ с по-високо ниво на проектна готовност“;

Точките, които ще трупат проектите за напояване, оцинявани по ПВУ
9987
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
В писмо до служебния министър на земеделието
От АЗПБ искат в бюджета за 2025 г. да се заложат още 100 млн. лв. за екопроекти по ПВУ
Експертизи
ПВУ финансира школа за „зелена енергия“
Нито един проект на зърнопроизводители не е набрал минималните 57 точки по НПВУ
Решения на Министерския съвет
Кабинетът удължи срока за внасяне на проектопромени в НПВУ, в частта „Биоразнообразие“
ДФЗ облекчава административните изисквания за инвестициите в технологии и екологична модернизация от НПВУ
Парламентарен контрол
Финансовият министър с точни данни за преговорите с ЕК по ПВУ
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини