Премиерите на България, Румъния, Унгария, Словакия и Полша призоваха Европейския съюз да предприеме действия срещу пресищането със селскостопанска продукция на техните пазари, до което се стигна, след като произведените в Украйна зърно, маслодайни култури и животинска продукция останаха на тяхна територия, вместо да бъдат изнесени за трети страни според първоначалните намерения, съобщи „Асошиейтед прес”. Вследствие на това цените на селскостопанската продукция в 5-те държави се понижиха на фона на поскъпналите енергоносители и торове, предизвиквайки силен гняв и протести от страна на местните фермери. По думите им това се случва с по-голямата част от внесените продукти от Украйна.
В писмо до Европейската комисия и нейната председателка Урсула фон дер Лайен петимата министър-председатели изтъкват, че коридорите на солидарността, предназначени за реекспорт на селскостопанската продукция от Украйна, не действат в съответствие с първоначалните очаквания. Те призовават изпълнителния орган на ЕС да обмисли спешни покупки на излишната продукция и да осигури финансиране за бързо изграждане на транспортна и складова инфраструктура.
Държавите-членки на ЕС от Източна Европа, част от които граничат с Украйна, се съгласиха да ѝ помогнат в износа на селскостопанска продукция, след като Русия предприе нападение срещу нея преди 13 месеца и блокира пътищата за доставки по море, осигуряващи превоза на голяма част от стоките. Общността премахна митата и квотите за внос на украинска продукция, за да улесни транспортирането им до трети страни, особено до силно зависещите за изхранването на населението си от вноса на храни от Украйна. Благородните намерения обаче в крайна сметка се обърнаха срещу собствените им фермери.