На последното си заседание Министерският съвет прекрати предсрочно концесията за добив на уязвимия растителен вид блатно кокиче, което заради сушата и климатичните промени вече не може да се преработва в промишлени условия. Това съобщиха от пресцентъра на МС, след като по искане на концесионера държавата преустановява договора с компанията „Фито Палаузово” АД. Обектът на концесията се намираше в естественото находище на блатно кокиче, в защитената местност „Блатото“, в ямболската община Стралджа.
Предсрочното прекратяване на договора е допустимо според Закона за концесиите и предвидено в договора с концесионера, като това става по взаимно съгласие заради „същественото изменение на характеристиките на обекта на концесия през 2021 и 2022 г., в резултат от дълги периоди на засушаване, които го правят негоден за добив на блатно кокиче”, се посочва в мотивите на вчерашното решение.
Този административен акт още веднъж показва негативите от климатичните промени, които влошават естествените ареали на изключително ценни растителни видове, каквото е блатното кокиче (Leucojum). Родът на блатното кокиче Leucojum включва 12 вида растения, от които в България се среща обикновеното блатно кокиче. Расте в мокри, засенчени места и покрай реки, както и във влажни лонгозни гори. Вирее в югоизточната част на страната – Бургаско, Сливенско, Ямболско. В екопарк за биоразнообразие и алтернативен туризъм „ВАЯ“ край Бургас полагат специални условия за отглеждането и запазването на блатното кокиче. В този район се отглежда и като декоративен вид под наименованието „герговско кокиче“, „сазово кокиче“, „барско кокиче“, „водно кокиче“, „белоцвет“, „жабешко лале“ и други.
Блатното кокиче е растение, придобило голяма известност и значимост. Надземната част, която се събира по време на цъфтене, се използва за добиване на алкалоида галантамин. Той е в основата на българското лекарство „Нивалин”, прилагащо се при лечение на детски паралич, болести на периферната и централна нервна система, неврит, невралгия. Създателят на лекарството проф. д-р Димитър Пасков открива свойствата на блатното кокиче съвсем случайно. Момиче, болно от детски паралич, изпива чаша с вода, в която са били натопени кокичетата, донесени от родителите му и поставени на масата до леглото. Състоянието му се подобрило. През 1987 г. е патентован метод за лечение на болестта на Алцхаймер с участието на галантамин.
Растението е отровно, затова и самолечението с него е опасно. Освен галантамин в него се съдържат и други силно отровни алкалоиди, които могат да причинят фатални последици. Дори хората, които събират блатните кокичета, не трябва да имат наранявания по ръцете.