Начало » Новини » Страната
24.01.2023 г.

Депутати предлагат скандални поправки в Закона за горите, сигнализират еколози

Коалиция "За да остане природа в България"
Депутати предлагат скандални поправки в Закона за горите, сигнализират еколози

sinor.bg

Тази седмица, между двете четения на Закона за изменение на Закона за горите представители на ДПС и “Български възход” са внесли ред предложения в Комисията по земеделие, храни и гори, които, ако бъдат приети, ще нанесат тежък удар върху системата на горите, алармират от Коалиция “За да остане природа в България”.

Спешно и на тъмно се готвят изменения, напомнящи скандалната поправка “Витоша ски”, внесена през 2011-а година по времето на първото правителство на ГЕРБ и отменена след многохилядни протести, блокада на Орлов мост и вето на президента Плевнелиев. Новата поправка би разрешила строителството за негорски цели в горите (например ски писти и влекове), без да се променя статутът на горската територия, предупреждават от екоорганизацията. Това би ощетило горските предприятия и стопаните на гори, като ще доведе до повече незаконни сечи, четем в сигнала, изпратен до медиите.

Конкретните предложения са за разрешаване на сеч на немаркирани дървета; разрешаване на сеч без издадено позволително за сеч; разрешаване на строителство в горските територии за негорскостопански цели без промяна на предназначението на територията; премахване на плащанията за екосистемни услуги от горите; премахване на областните планове за развитие на горските територии; прехвърляне на 5% от акумулираните средства във фонд „Инвестиции в горите“ на държавните горски предприятия на общините.

От природозащитната организация обясняват и защо тези промени са опасни за природата и гражданите.

Разрешаването на сеч на немаркирани дървета и сеч без издадено позволително ще компрометира съществуващата система за опазване и контрол в горските територии и ще доведе до множество незаконни сечи.

Допускането на строителство за негорски цели в горските територии без промяна на предназначението им представлява схема за държавна помощ. Тази промяна прилича на поправката Витоша ски в същия закон от 2011 година. Припомняме, че тогава МС внесе проектозакон, според който без промяна на статута на горите, в тях се допускаше строителството на стълбове за лифтове и влекове и ски писти.

Плащането за екосистемни услуги е част от европейските политики и трябва да бъде въведено от страните членки до 2025 г. То е метод за възнаграждаване на стопаните на ценни територии за това, че земите им се ползват по определен (щадящ природата) начин, който, в крайна сметка, е в полза на всички нас.

Областните планове за развитие на горските територии са заложени в Закона за горите с две цели – да намалят административния натиск върху собствениците на гори и да регламентират плащанията за екосистемни услуги от горите. Премахването на тези планове ще запази административния натиск и ще продължи да затруднява дейността на компетентните органи по околна среда.

Предложеното прехвърляне на 5 % от средствата на фонд „Инвестиции в горите“ на общините в повечето от случаите би означавало буквално хвърлянето на тези пари на вятъра. Повече от 90% от българските общини нямат практика за инвестиции в горите. Всъщност, голяма част от тях изобщо нямат собствени горски територии. Това означава, че за да извършат каквито и да било инвестиции в горите, те ще трябва да искат разрешения от държавните горски предприятия, от чиито фондове са получили средствата.

Следващото заседание на Комисията по земеделието, храните и горите е планирано за 25 януари. Представители на Коалиция “За да остане природа в България” ще присъстват на заседанието. „Ако скандалните поправки бъдат приети, ще последват протестни действия. Промени в горския сектор са нужни. Но винаги, когато се отвори Законът за горите, за да се направят необходими промени в услуга на природата и хората, следва порой от предложения за изменение, които целят единствено унищожаване на природата в името на частни интереси. Днес отново сме свидетели на такова посегателство. С това ли ще запомним вече отиващия сиПарламент?!?”, заключават от коалицията.

Депутати предлагат скандални поправки в Закона за горите, сигнализират еколози
3774
 

Последни материали
Виж
1558 проекти за технологична и екологична модернизация за над 320 млн. лв. са одобрени по НПВУ
Над 600 противоградови ракети са изстреляни в Пловдивско, Хасковско, Старозагорско и Сливенско през последните часове
Промените в Наредба за интервенциите по директни плащания са качени за обществено обсъждане
Започна Кампания 2024 по директни плащания
24 проекта за центрове за подготовка и съхранение на плодове и зеленчуци получават финансиране по НПВУ
ДФЗ изплати близо 10 млн. лв. на 5 094 малки фермери за Кампания 2023
Актуална анкета сред работодателите
Анкета сред бизнеса показва, че през 2024 г. в земеделието не се очаква увеличение на заетостта
Свързани материали
Виж
Добруджански земеделски институт
Расте интересът към български сортове пшеница и ечемик зад граница
Позиции
Чорбаджийски: Несериозно е България да има само един евродепутат, защитаващ фермерите
План
От „Български пипер“ планират да произведат 72 хиляди тона зеленчуци и плодове през 2024 г.
Важно!
Подписана е Харта за устойчив туризъм, в индиректна връзка със селата
Инициативи
Посетете фермерския пазар на 29 и 30 март в Кърджали
Равносметка
Отчетът на ЕК за селските райони показва слаба активност от страна на България
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини