Начало » Важно за фермера » Пчеларство

Украински пчелар възстановява пчелина извън окупираните територии

С безвъзмездна помощ от USAID и Датския съвет по въпросите на бежанците
Синор.БГ / 22.01.2023 г.
Украински пчелар възстановява пчелина извън окупираните територии

Роман Бурджанадзе имаше 200 пчелни семейства в Луганска област, но фермата му се оказа в окупираните от Русия украински територии още през първите дни на нахлуването през февруари 2022 г., което му попречи да евакуира пчелина, разказват от местното електрнно издание СтІльник. Бурджанадзе обаче успял да достигне до Днепропетровска област и планира да възстанови там пчелина с безвъзмездни 250 хил. хривни (около 6250 евро по текущия курс – бел. ред.), които вече е получил.

Той се обърнал към проекта на Агенцията за международно развитие на САЩ (USAID) "Икономическа подкрепа за Украйна", чиито специалисти му помогнали да подготви документите за получаване на безвъзмездна помощ по държавната програма „еРабота”. Пчеларят закупил оборудване, дървесина и останалите материали за изработване на кошери и наел двама преселници като него, които да му помагат да направи пчелните къщички. През пролетта 120 кошера ще приемат новите пчелни семейства и пчелинът на Роман ще бъде възстановен.

„Пчеларите имат работа дори през зимата, тъй като сега в цеха подготвяме кошерите, боядисваме ги за новия сезон, за да можем още през пролетта да заселим пчелите. Тук, в Днепропетровско, има добри медоносни култури – треви, акация, има гора и река. Надявам се да получа вкусен мед”, споделя той.

Пчеларят подал заявка и за получаване на безвъзмездна помощ от Датския съвет по въпросите на бежанците, откъдето е получил 15 хил. евро за оборудване на цех за производството на восък с капацитет 5 тона месечно. В момента той вече очаква да пристигне оборудване от производител от Украйна.

Украински пчелар възстановява пчелина извън окупираните територии
16371
 

Последни материали
Виж
Заради обявеното от ЕК временно прилагане на споразумението с Меркосур
Копа-Коджека: Селскостопанският сектор в ЕС понася пореден тежък удар
Последните няколко години количествата се задържат около 30 милиона тона
Производството на комбинирани фуражи в Турция нарасна през 2025 година
Фирмата спечели поръчки за 193 млн. евро
От напоителни канали до мантинели: възходът на Аква конструкшън
Полезни съвети
Как да предотвратим появата на сечене при разсада
С цел промяна на закона за маслодайната роза и получаване на субсидии
Розопроизводители учредиха обединение в Павел баня
МЗХ предлага да се удължи срокът за прием на заявления по интервенцията „Инвестиции в земеделските стопанства“
Свързани материали
Виж
Над половината доставки са за ЕС, загубени са традиционните пазари без Молдова
Войната срина износа на брашно от Украйна до 20-годишно дъно
Доставките за Полша обаче са нараснали до рекординте нива от 2022 година
Слабата миналогодишна реколта натисна износа на малини от Украйна
Според ресорния заместник-министър това не било необичайно напоследък
Жътвата на царевицата в Украйна най-вероятно ще ... приключи през март
Цените на слънчогледа в Украйна продължават да се покачват
Споменават се и сделки с френско зърно на близки ценови нива
В Украйна вървят слухове за поне 2 закупени партиди пшеница от Египет
Опасенията относно щетите по есенниците от ниските температури в Украйна и Русия намаляват
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини