Начало » Новини » Страната
18.12.2022 г.

Площите с маслодайни култури в Украйна за пръв път ще надхвърлят тези със зърно

Заради двойно по-високите им цени на международните пазари
Площите с маслодайни култури в Украйна за пръв път ще надхвърлят тези със зърно

Следващата календарна година ще донесе значими промени в селскостопанския сектор на Украйна, убедени са от асоциацията „Украински клуб на селскостопанския бизнес”, цитирани от електронното издание AgroPortal.

Предварителните оценки на асоциацията сочат, че през 2023 г. засетите площи със зърнени култури в Украйна ще се свият с 45% спрямо довоенната 2021 г., а реколтата ще намалее с 60%. Като причини оттам изтъкват свиването на засетите площи като цяло, промяната в структурата на посевите и спадът в добивите от зърнените култури.

Към декември 2022 г. от 28,4 млн. хектара, които бяха обработвани през 2021 г. на цялата територия на страната, на контролираните от Украйна територии се намират 24,6 млн. хектара (86% от всички), от които още 3,8 млн. хектара е невъзможно да бъдат засети заради близостта до фронтовата линия, остатъци то снаряди и т. н.”, изтъкват специалистите на асоциацията. Те припомнят, че сеитбата на есенниците в Украйна е приключила и се отчита значително свиване на засетите площи – с 26% спрямо 2021 г. до 3,8 млн. хектара на контролираните от Украйна територии и с 43% спрямо цялата обработваема земя в страната, като при есенната пшеница най-силен е спадът в североизточните и централните области. „Причина за тенденцията са ограничените възможности за износ, скъпата логистика, а оттам – и значителната разлика в цените в отделните области. Регионите, които се намират близо до морските пристанища и границите с Европейския съюз, държат по-високи цени на селскостопанската продукция в сравнение със северните и източните региони на страната. В Закарпатието цената на тон царевица с ДДС е 6800 хривни (почти 173 евро – бел. ред.) за тон, а в Сумска област – 4900 хривни (близо 125 евро) за тон. Дори в западните области обаче цените са под себестойността на производството. Затова близостта до границите с ЕС и работещите пристанища определя възможността на съответните области да продължат да произвеждат зърно”, обясняват от асоциацията.

Отчитайки значителния дял на логистиката в цените на зърнените култури през годината, оттам прогнозират, че ще се стигне до намаляване на площите със зърно и увеличаване на тези с маслодайни култури. На световния пазар цените на маслодайните надхвърлят 2 пъти тези на зърнените култури, затова предварителните оценки на експертите на организацията сочат, че засетите площи със зърно за реколта 2023 в Украйна ще намалеят с 22% спрямо реколта 2022 и с 45% спрямо 2021 г. до 8,7 млн. хектара, докато тези с маслодайни култури ще надхвърлят с 32% засетите през 2022 г. и с 9% засетите през 2021 г. до 9,7 млн. хектара. „За пръв път засетите площи с маслодайни култури ще бъдет повече от тези със зърнени”, смятат те.

Като бъдат взети предвид спадът от 50-60% във влаганите торове, значителните неожънати площи с царевица, недостигът на финансиране и необходимостта от значителни икономии, очакваните добиви ще намалеят с 10-30% в зависимост от региона и засетите култури в сравнение със средните стойности от последните години. „В крайна сметка прогнозираната реколта от зърно може да достигне 34 млн. тона, което е с 37% под показателя за 2022 г. и с 60% под този за 2021 г. Що се отнася до маслодайните култури, очакваме обща реколта от 19,3 млн. тона, което е с 13% над показателя за 2022 г. и с 15% над този за 2021 г.”, прогнозират експертите на асоциацията.

Ако техните прогнози за реколтите се оправдаят и отчитайки нуждите на вътрешния пазар, потенциалът за износ на зърнени и маслодайни култури от Украйна през селскостопанския сезон 2023-2024 г. се очертава около 35 млн тона, или по 3 млн. тона месечно. За сравнение – през сезон 2021-2022 г. потенциалът за износ бе 85 млн. тона зърно и маслодайни култури, или 7 млн. тона месечно

Площите с маслодайни култури в Украйна за пръв път ще надхвърлят тези със зърно
5311
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
В стремежа си да догони водачите на пазара Сърбия и Полша
Украйна поставя нови рекорди в износа на замразени малини
Путин одобри днес новата руска ядрена доктрина
Доставките на зърнени и бобови култури за чужбина нарастват с близо 50 на сто
Украйна вече изнесе над половината от съгласуваните количества пшеница
Високите цени режат маржа на печалба, а фермерите сдържат продажбите
Нерентабилността свива преработката на маслодайни култури в Украйна
Основен доставчик е Украйна, при твърдата пшеница – Турция
ЕС свива вноса на зърно през сезона с изключение на царевицата
Съвет министри ЕС
България ще поиска защитни мерки при вноса на мед от Украйна
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини