Начало » Новини » Страната
18.12.2022 г.

Площите с маслодайни култури в Украйна за пръв път ще надхвърлят тези със зърно

Заради двойно по-високите им цени на международните пазари
Площите с маслодайни култури в Украйна за пръв път ще надхвърлят тези със зърно

Следващата календарна година ще донесе значими промени в селскостопанския сектор на Украйна, убедени са от асоциацията „Украински клуб на селскостопанския бизнес”, цитирани от електронното издание AgroPortal.

Предварителните оценки на асоциацията сочат, че през 2023 г. засетите площи със зърнени култури в Украйна ще се свият с 45% спрямо довоенната 2021 г., а реколтата ще намалее с 60%. Като причини оттам изтъкват свиването на засетите площи като цяло, промяната в структурата на посевите и спадът в добивите от зърнените култури.

Към декември 2022 г. от 28,4 млн. хектара, които бяха обработвани през 2021 г. на цялата територия на страната, на контролираните от Украйна територии се намират 24,6 млн. хектара (86% от всички), от които още 3,8 млн. хектара е невъзможно да бъдат засети заради близостта до фронтовата линия, остатъци то снаряди и т. н.”, изтъкват специалистите на асоциацията. Те припомнят, че сеитбата на есенниците в Украйна е приключила и се отчита значително свиване на засетите площи – с 26% спрямо 2021 г. до 3,8 млн. хектара на контролираните от Украйна територии и с 43% спрямо цялата обработваема земя в страната, като при есенната пшеница най-силен е спадът в североизточните и централните области. „Причина за тенденцията са ограничените възможности за износ, скъпата логистика, а оттам – и значителната разлика в цените в отделните области. Регионите, които се намират близо до морските пристанища и границите с Европейския съюз, държат по-високи цени на селскостопанската продукция в сравнение със северните и източните региони на страната. В Закарпатието цената на тон царевица с ДДС е 6800 хривни (почти 173 евро – бел. ред.) за тон, а в Сумска област – 4900 хривни (близо 125 евро) за тон. Дори в западните области обаче цените са под себестойността на производството. Затова близостта до границите с ЕС и работещите пристанища определя възможността на съответните области да продължат да произвеждат зърно”, обясняват от асоциацията.

Отчитайки значителния дял на логистиката в цените на зърнените култури през годината, оттам прогнозират, че ще се стигне до намаляване на площите със зърно и увеличаване на тези с маслодайни култури. На световния пазар цените на маслодайните надхвърлят 2 пъти тези на зърнените култури, затова предварителните оценки на експертите на организацията сочат, че засетите площи със зърно за реколта 2023 в Украйна ще намалеят с 22% спрямо реколта 2022 и с 45% спрямо 2021 г. до 8,7 млн. хектара, докато тези с маслодайни култури ще надхвърлят с 32% засетите през 2022 г. и с 9% засетите през 2021 г. до 9,7 млн. хектара. „За пръв път засетите площи с маслодайни култури ще бъдет повече от тези със зърнени”, смятат те.

Като бъдат взети предвид спадът от 50-60% във влаганите торове, значителните неожънати площи с царевица, недостигът на финансиране и необходимостта от значителни икономии, очакваните добиви ще намалеят с 10-30% в зависимост от региона и засетите култури в сравнение със средните стойности от последните години. „В крайна сметка прогнозираната реколта от зърно може да достигне 34 млн. тона, което е с 37% под показателя за 2022 г. и с 60% под този за 2021 г. Що се отнася до маслодайните култури, очакваме обща реколта от 19,3 млн. тона, което е с 13% над показателя за 2022 г. и с 15% над този за 2021 г.”, прогнозират експертите на асоциацията.

Ако техните прогнози за реколтите се оправдаят и отчитайки нуждите на вътрешния пазар, потенциалът за износ на зърнени и маслодайни култури от Украйна през селскостопанския сезон 2023-2024 г. се очертава около 35 млн тона, или по 3 млн. тона месечно. За сравнение – през сезон 2021-2022 г. потенциалът за износ бе 85 млн. тона зърно и маслодайни култури, или 7 млн. тона месечно

Площите с маслодайни култури в Украйна за пръв път ще надхвърлят тези със зърно
5698
 

Последни материали
Виж
Оторизирани са над 8 млн. лева
142 061 био пчелни семейства са заявени за подпомагане от 763 кандидати през 2024 г.
Почти 15 000 дка гори са опожарени върхово
Горските пожари през 2024 г. са засегнали площ от 170 000 дка в страната
ОИСР успешно приключи прегледа на политиките в българското земеделие
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
Промени в последния момент
Отпада изискването да се заявяват правни основания за поливни площи
В агенцията за градушки те са 22%
482-ма пенсионери работят в администрациите към МЗХ
Свързани материали
Виж
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
Средни цени на тон за 5-те най-големи земеделски експортни продукта на Украйна
Двугодишен план
ФАО обяви план за 150 млн. долара в подкрепа на засегнатите от войната украински фермери
Зърното от Украйна е скъпо за турските купувачи, макар и с 5-10 долара на тон
Половината квота за внос на царевица в Турция с ниско мито не е запълнена
Лошо време спря полските дейности за седмица, но увеличи запасите от влага
Сеитбата на пролетните култури в Украйна върви със значително закъснение
За пръв път от началото на февруари цените на кокошите яйца в Украйна падат
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини