В резолюция, приета в четвъртък с 306 гласа "за", 225 гласа "против" и 25 гласа "въздържал се", членовете на ЕП твърдят, че броят на няколко строго защитени вида едри хищници в ЕС се увеличава. Те са особено обезпокоени от негативното въздействие на нападенията на вълци върху добитъка, които също така влизат в много голяма близост до хората, което води дори до загуба на човешки живот. Изправени пред нападенията на едрите хищници, фермерите се чувстват отчаяни, неразбрани и безсилни, добавят членовете на ЕП. Те също така подчертават, че е важно да се намери правилният баланс между съвместното съществуване на хората, добитъка и едрите хищници, и по-специално в селските райони.
Агрономството и пчеларство вече не са защитени специалности
Членовете на ЕП искат Комисията да продължи да оценява и наблюдава популацията на едрите хищници, щетите, причинени от техните нападения, и да насърчава по-доброто трансгранично сътрудничество между държавите членки, тъй като хищниците се придвижват на големи разстояния. Те призовават Комисията да използва данните от мониторинга и веднага след като бъде постигнат желаният природозащитен статус, да адаптира статута на защита на видовете. Природозащитният статус на вълка на общоевропейско ниво вече оправдава смекчаването на последиците от него, се казва в резолюцията. Освен това евродепутатите искат от Комисията и държавите членки "научно да определят най-добрите възможни превантивни мерки за намаляване на нападенията".
Като подчертават, че обезщетенията за животновъдите в случай на нападение са различни в различните държави и че те не винаги получават пълно обезщетение за претърпените щети, членовете на ЕП призовават Комисията "да обмисли възможността за изменение на насоките си за селското стопанство, за да се улесни компенсирането на щетите от едрите хищници като държавна помощ".
Отбелязвайки, че секторите на овцевъдството и козевъдството вече са подложени на икономическо напрежение, Парламентът защитава цялостното обезщетение за всички загуби на селскостопански животни, причинени от едри хищници, включително хибридни видове. Освен това членовете на ЕП искат от Комисията да определи "дългосрочни възможности за финансиране на превантивни мерки", както и "адекватно обезщетение за претърпените загуби и направените разходи в резултат на нападения от едри хищници, но също и за мерките за смекчаване на последиците".
Според Червения списък на застрашените видове на Международния съюз за защита на природата броят на вълците се е увеличил значително през последните 10 години. През 2012 г. в Европа е имало 12 000 вълка, като се очаква през 2022 г. броят им да нарасне до около 19 000 в 27-те държави членки. В географска Европа този брой ще бъде около 21 500.