На вчерашното си заседание Министерският съвет промени списъка със защитените специалности, за изучаването на които държавата освобождава студентите от плащане на такси през целия срок на обучение. Вече не са защитени специалностите „Полевъдство” (професия „Растениевъд"), „Пчеларство и бубарство" (професия „Техник-животновъд") и „Компютърно проектиране и десениране на тъкани площни изделия" (професия „Десенатор на текстил").
Мотивите за изключване на тези професии от държавното подпомагане са, че те не отговарят на критерия за уникалност по териториален признак, защото се изучават в повече от четири училища в страната.
Промените важат за учебната 2022/2023 година. Освен изключените професии вчера министрите са допълнили списъка на защитените от държавата специалности се с три нови - „Производство на месо, месни продукти и риба", (професия „Оператор в хранително-вкусовата промишленост"), , „Декоративни скални облицовки" (професия „Каменоделец" и „Локомотиви и вагони"
При други три специалности пък има очакван недостиг на пазара на труда, се посочва в прессъобщението на МС. Това са „Горско и ловно стопанство" (професия „Техник-лесовъд"), (професия „Монтьор на железопътна техника") и „Възобновяеми енергийни източници" (професия „Техник на енергийни съоръжения и инсталации").
След актуализацията на списъка защитените специалности стават 51. Те са в сферата на машиностроенето, металургията, минното дело, архитектурата, строителството, транспорта, електротехниката и енергетиката, приложните изкуства и др.
78 са специалностите от професии, за които има очакван недостиг на пазара на труда. Сред тях са машинни техници, машинни оператори, електротехници, електромонтьори, химик технолози, биотехнолози, работници в стъкларското производство, корабоводители, преводачи от и на български жестов език, полиграфисти и др.