Считано от 1 януари 2023 г., Франция потвърди, че ще спази поетите ангажименти и ще спре умъртвяването на петлетата от яйценосните породи съобщиха на страницата си в интерен от Център за оценка за риска по хранителната верига.
Франция е водещият производител на яйца в Европейския съюз (ЕС) и в момента унищожава годишно близо 50 милиона мъжки пилета от яйценосните породи на първия ден след излюпването, а около 300 милиона се умъртвяват годишно в Европейския съюз (ЕС). Тези петлета се убиват, защото няма да снасят яйца и не са от правилната порода, която да се използва за месо – не се угояват достатъчно бързо и не натрупват достатъчно мускулна маса.
Износът на пилешко от САЩ продължава да чупи рекорди
Практиката е станала обичайна от 1950 г., когато индустрията разработи начин да определя пола на еднодневните пилета и след като производството на яйца и месо от бройлери стана тясно специализирано.
През последните години този, считан за жесток метод, стана предмет на обществено безпокойство и беше подложен на тежки критики от различни социални групи и обществени организации.
Групата за хуманно отношение към животните L214 призовава за забрана от години, след като през 2014 г. публикува видео, показващо как мъжки пилета са задушени в торба за боклук.
Още през 2019 г. тогавашният министър на земеделието Дидие Гийоме обеща да прекрати практиката на умъртвяване на еднодневните петлета във Франция до края на 2021 г. Внедряването в производството, обаче, не можа да се осъществи толкова бързо.
Френската яйчна индустрия е първата в света, заедно с Германия, която ще сложи край на тази практика.
Указ, публикуван на 6 февруари 2022 г. в Journal Officiel на Франция, официално забранява практиката след години на дебат по въпроса. Указът гласи: „Операторите трябва да демонстрират съответствие... чрез инсталиране на оборудване, позволяващо определянето на пола на ембриона не по-късно от петнадесетия ден на инкубация, или чрез всякакви други средства, предоставящи еквивалентни гаранции“.