Начало » Новини » Страната
24.11.2022 г.

За общински проекти в стратегическия план са заложени близо 1 милиард лева

През програмния период от 2023 до 2027 година включително
За общински проекти в стратегическия план са заложени близо 1 милиард лева

Снимка: МЗм

През следващия програмен период ще подходим така, че да се гарантират бюджети за всички общини, които могат да кандидатстват за финансиране по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, заяви заместник-министърът на земеделието Георги Събев по време на регионална среща на кметовете и председателите на общински съвети от Северозападния район за планиране, цитиран от дирекция „Връзки с обществеността и  протокол“ в министерството на земеделието. Събитието е организирано от Национално сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Събев обеща, че ще бъдат създадени недсикриминативни критерии, които да отговарят на нуждите на всяка община, като по този начин се цели да се избегне конкуренцията. „В стратегическия план има интервенция, насочена към проекти, които общините могат да изпълняват. Бюджетът, предвиден за тази мярка, е малко над 500 млн. евро, т.е. близо милиард лева за програмен период 2023-2027 г.“, уточни той.

Заместник-министърът припомни, че в момента тече прием по подмярка 7.2 „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“, който е удължен до 23 декември. Той изрази увереност, че могат да бъдат подготвени качествени проекти, които ще са полезни за жителите на общините. „Вярвам, че с увеличението на бюджета до малко над 150 млн. лева ще се подпомогне развитието на регионите. До настоящия момент са подадени 1457 проектни предложения, от които за 642 има сключени договори за финансиране на обща стойност близо милиард лева, или 535 млн. евро“, обяви Събев.

По отношение на подхода „Водено от общностите местно развитие“ (ВОМР) той увери, че към момента няма залежали проекти по над 2000 процедури, инициирани от местните инициативни групи. „През следващия програмен период България ще задели 8% от финансовия ресурс в стратегическия план за прилагане на подхода ЛИДЕР, или 282 млн. евро. Това е финансиране, което идва от Европейския фонд за развитие на селските райони (ЕФРСР), национално съфинансиране, като и другите оперативни програми участват с бюджети от 2% за прилагането на този подход“, съобщи заместник-министърът. Той отбеляза, че се очаква удвояване на териториалното покритие на общините, които прилагат подхода ЛИДЕР.

Събев посочи, че първата процедура за проверка на административното съответствие по подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности“ е приключила и почти всички подадени 110 проектни предложения преминават успешно следващата стъпка. „Посланието, което искам да отправя, е, че подготвителните дейности вървят. Надяваме се скоро след това да може да започне работа и по изготвяне на съответните стратегии“, добави той.

Заместник-министърът обобщи, че НСОРБ е важен партньор за прилагането както на европейски, така и на национални политики, а общините могат да бъдат ключов партньор за прилагане и усъвършенстване на националното законодателство. Според него общините и НСОРБ могат да допринесат с обратна връзка в 2 направления, по които министерството работи. Това са продължаване на организирането на фермерски пазари и създаването на правила за производство на малки количества домашна храна, която може да се предлага на свободния пазар. „Важно е да има единни правила и подход, така че местните производители да имат достъп до регионалния пазар. Това е в абсолютен синхрон с европейската политика. Една от целите на стратегията „От фермата до трапезата“ е намаляване на посредниците между производителите и крайните потребители“, подчерта той.

Събев уточни, че се работи по нормативни текстове за фермерските пазари и за малките количества домашна храна, която може да се предлага на краен потребител, и отбеляза, че предложенията са от неправителствения сектор. „Това са програми, които са насочени към създаване на политики и единни механизми, по които да се помага на производителите. Вярваме, че могат да се правят политики дори там, където няма финансиране. Идеята е да съчетаем административния капацитет с интересите и нуждите на местните производители, така че те да имат еднакви възможности за директна реализация на продукцията си“, смята той.

Заместник-министърът изтъкна, че общините имат важна роля за прилагането и на други политики. „Министерството на земеделието финализира работата по рамкова програма за местни и регионални традиционни продукти. Идеята е да се използва потенциалът им и по този начин да се засили регионалната идентичност на общините“, обясни Събев. По думите му има все по-голямо търсене на уникални местни продукти.

За общински проекти в стратегическия план са заложени близо 1 милиард лева
3744
 

Последни материали
Виж
Има и по 50 лева, което според производител е абсурдно
Козунаците за Веикден са поскъпнали с около 5 на сто заради ДДС
Фермата с новия случай е известна с изключителни мерки за биосигурност
Германия отново е свободна от шап, Унгария откри пето огнище
Пак за 120 000 тона и срокове на доставка през август и септември
Йордания отмени търга за фуражен ечемик и насрочи нов за 23 април
Правят се последните домашни приготовления за Великден
На Велика събота духът на Иисус Христос разкъсва оковите на ада
В птицекомбината в Мизия цените не са променяни от 2 години
Производител не очаква яйцата за Великден да поскъпват
Полезни съвети
Трипс – големи проблеми от малък вредител
Свързани материали
Виж
Заради забавяне на ДФЗ
Мария Алексиева: Ако министерството не удължи срока за изпълнение на проекти по мярка 4.1, ще стане страшно
Обезпокоително
Общините изостават с подаването на проекти за услуги и дребни по мащаби инфраструктура в селските райони
Промени има и за техническата помощ
От 31 юли до 1 септември се удължава срокът за изпълнение на договорите по подмярка 4,2
Отчет на ДФЗ
Близо 130 милиона лева за екология и търговски бази по ПВУ са пред плащане
Одобрени проекти с 40 точки може да получат финансиране по подмярка 4.2
До края на 2025 г. ще има още 11 приема по Стратегическия план
МЗХ започна прием за неселскостопански дейности в селските райони
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини