Начало » Пазари » Маслодайни култури
22.11.2022 г.

Цените на маслодайните семена и растителните масла в Европа падат

Oil World прогнозира глобален производствен излишък на маслодайни семена
Цените на маслодайните семена и растителните масла в Европа падат

През последните две седмици цените на растителните масла и маслодайните семена бяха повлияни от спада на цените на петрола (с 9,7-11%) на фона на забавянето на световната икономика  и стагнацията в търсенето на растителни масла и маслодайни семена в Китай предвид новите огнища на коронавирусната зараза. Прави впечатление драстичния спад  през миналата седмица на цената на палмовото масло, което се обяснява с по-тясната му връзка с цената на петрола. Цената на декемврийския  фючърс палмово масло на борсата в Малайзия през изминалия седмичен период се срина  с 11,3%, до 3850 рингита/т или $846/т (-13,4% за месеца).  В същото време декемврийският фючърс на соевото масло в Чикаго през миналата седмица поевтиня с 6% до $1600/т.

Анализаторите от най-авторитетното в бранша германско аналитично издание „Oil World” в седмичния си доклад акцентират и върху засиления износ на слънчоглед и слънчогледово масло от Украйна,  който депресира европейските котировки.

Цената на суровото слънчогледово масло на пазара в Ротердам в рамките на двуседмичния период се понижи средно с близо 100 долара до $1310-1315/т. Редица европейски експерти обаче предупреждават, че продължаването на тази тенденция  е под въпрос предвид проблемите на производителите в Украйна, където част от заводите са принудени да прекъсват производствения процес поради прекъсване на електрозахранването в цели региони. Междувременно цената на слънчогледовото семе на френския пазар през последните две-три седмици период спадна с 90 евро, от EUR 740,00/т до EUR650,00/т СРТ St Nazaire.

Украински търговски източници посочват, че цените на търсенето на украинското слънчогледово масло за доставка в България през миналата седмица се задържаха на равнище $1240-1250 /т DAP, а цените на купувачите на масло на границата с Полша са в рамките $1100-1200 /т DAP.

В същото време търговците отбелязват, че в рамките на двуседмичния период цените на купувачите на украинския слънчоглед за доставка в България се покачиха с 10-20 долара, до  $590/т CIF Варна,  $585/т CIF  Добрич  и $565/т CIF Балчик. За доставка в Полша (Plonsk, Rybno) купувачите на слънчогледово семе предлагат по $610-620/т CIF. 

На изразен низходящ тренд са подчинени и цените на рапичното семе в Европа. В момента рапичното семе се котира на база FOB Мозел по EUR600-605/т, в сравнение EUR670-675/т в начало на месеца.

В европейските търговски среди определено преобладава мнението, че слабият тон на ценовото развитие на пазарите за основните маслодайни семена и растителни масла през близките месеци ще се запази.

В последния си пазарен доклад експертите от „Oil World” посочват, че „понастоящем се очертава глобален производствен излишък в размер на около  14,2 млн.т  на 7 основни маслодайни семена през 2022/23 г., в това число 12,9 млн.т за соя и 3,3 млн.т за рапица”. 

Тези настроения се подкрепят и от актуализираната прогноза на Службата за външните пазари към Министерството на земеделието на САЩ (FAS USDA). На 9 ноември увеличи прогнозата си за глобалния добив от рапично семе  с 1 млн.т от 83,8 млн.т до 84,8 млн.т, а това са драстичните 10,9 млн.т повече спрямо предходния сезон. Рязкото увеличение на световното производство е следствие главно на възстановяването на канадското производство (от 13,8 млн.т до 19,5 млн.т) след катастрофалната суша през 2021/22 г. Междувременно и оценката за производството на рапица в ЕС е увеличена до 19,5 млн.т, с 2,3 млн.т повече спрямо предходния сезон.

Игор Валентович

Цените на маслодайните семена и растителните масла в Европа падат
7962
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Пшеницата е с позитивна ценова прогноза за 2025 г.
Избирането на Тръмп разбуни зърнените пазари
Зелето на пазара в Търговище свършва
Русия търси картофи от приятелски държави
Цените на слънчогледа в Украйна се покачват, следвайки цените на растителните масла
Спрямо търга в Йордания от тази седмица обаче зърното поевтиня
Българската пшеница печели и търга в Алжир при слаб ръст на цените
Седмичен обзор на ССБ
На борсата в София хлебна пшеница от тазгодишна реколта се продаде на 545,00 лв./тон
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини