Начало » Новини » Страната
18.11.2022 г.

Кръгла маса на тема „Развитие на биоикономиката в област Пловдив и създаване на регионален иновационен хъб по биоикономика“

Кръгла маса на тема „Развитие на биоикономиката в област Пловдив и създаване на регионален иновационен хъб по биоикономика“

На 14.11 Аграрен университет- Пловдив проведе кръгла маса на тема „Развитие на биоикономиката в област Пловдив и създаване на регионален иновационен хъб по биоикономика“ с представители на публичния и частния сектор. Проф. д-р Владислав Попов, заместник-ректор по научна и проектна дейност, и доц. д-р Петър Борисов от Факултет по икономика, представиха новите инициативи, научни проекти и дейности на университета относно биоикономиката пред браншови, фермерски и професионални асоциации, прозводители и преработватели на селскостопанска  продукция и продукти от биомаса, представители на образователни институции и научни центрове, експерти по оползотворяване на отпадъци, представители на икономически огранизации, на областната и общинска администрация. Проф. Попов очерта основните принципи и цели на биоикономиката и бързото й развитие в световен и европейски мащаб, както и важността й с оглед на Зелената сделка. Бяха посочени добри примери и опит, натрупан от научната и проектна дейност на университета на европейско ниво, който да бъде приложен и в България. Проф. Попов и доц. Борисов презентираха двата нови научни проекта, в които Аграрен униврерситет - Пловдив е парньор - MainstreamBIO и BIOLOC, финансирани от Европейския съюз по програмата за изследвания и иновации Horizon Europe.

Те обединяват над 20 европейски научни институции и имат за цел навлизането на био-базирани решения в производствения поток в селските райони на Европа. За тази цел ще бъдат създадени иновационни хъбове в различните държави, които да бъдат платформа за разработване на устойчиви бизнес модели и внедряване на био-базирани иновации. Всеки иновационен хъб ще се състои от хора, заети в различни агро-хранителни, горски, био-базирани сектори, в професионални браншови организации и държавни, научни и публични институции. Всички те ще допринасят за дейноста на хъба със своите знания и практически опит, както и ще представляват  интересите и визията на техните общности относно био- базирани решения, иновации и добри практики за рециклиране на  органични продукти и вещества. Ще се разработват   инструменти, технологии и материали за създаване за кръгова икономика на регионално ниво и  добавена стойност  за фермери и потребители. Очаква се над 3000 земеделски стопани и производители от Европа да се включат в планираните дейности.

Проф. Попов предостави думата на участниците в кръглата маса за широка дискусия около състоянието на биоикономиката в Област Пловдив и Южен Централен Район, проблемите и предизвикателствата пред отделните сектори на биоикономиката, както и възможните решения. Участниците в кръглата маса бяха единодушни относно настоящите законови и стратегически предизивикателства на развитието на биоикономиката в страната и изказаха задоволство от пилотната иниациатива на Аграрен университет- Пловдив да обедини всички заинтересовани страни в региона за създаване на иновационен хъб. В дискусията се откроиха настоящи проблеми на производителите относно възможността им да рециклират или оплзотворяват отпадъците, както и възможни решения, които биха могли да се реализират в бъдеще, със съдейстивто на държавните и научни институции и финансова подкрепа на програмите на Европейския съюз. Разгледани бяха добри примери от Европа на подобни хъбове и клъстери за биоикономкика. Очертаха се основни линии, по които да се работи, за да има успех подобна организация и у нас: скъсяване на връзката между наука и бизнес; подкрепа от държавата на местно и национално ниво; създаване на регионални хъбове с оглед на спецификите на производствата и природните дадености на отделните региони; създаване на физически технологични пространства и други.  Всички участници в срещата бяха на мнение, че за да има успех подобна инициатива, трябва обединение и следване на обща визия и цели и потвърдиха желанието си за създаването му. Беше изразено съгласие за организиране на втора среща на членовете на Регионален Хъб за Биоикономика – Пловдив през януари 2023 г.

Кръгла маса на тема „Развитие на биоикономиката в област Пловдив и създаване на регионален иновационен хъб по биоикономика“
5187
 

Последни материали
Виж
Благодарение на морския коридор през българските териториални води
Украйна ни измести от пазара на пшеница в Индонезия
Биоплощи могат да се добавят неограничено до 3-ата година от ангажимента
Другата седмица се очакват плащания за биологичното животновъдство
Оцеляването на малките животновъди е под голям въпрос
Промени в закона за земеделските земи вдигнаха десетократно наеми на пасища
Предприети са мерки за контрол и ликвидиране на заболяването
БАБХ откри огнище на шарка по овцете и козите в Хасковско
С предимство за класиране са намиращите се наблизо ферми без нарушения
Площите с условия за пашуване в парк Рила са наполовина на планираните
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
Свързани материали
Виж
През октомври 2025 г.
МС одобри споразумение за конференцията за винен туризъм в Пловдив
ВЕЦ Черногорово
Зърнопроизводителите от Пловдив разкриха кой източва водата за поливане в областта и кой ще ги фалира
Нови четири главни напоителни канала се подготвят за рехабилитация в област Пловдив
Признание
Пловдив получи отличие за европейска столица на виното
Цената падна до 726 000 лева от първоначалните 1,2 милиона лева
Отново предлагат на търг склад за замразени плодове в Пловдив
Предстоящо
Дискусия с 4-ма министри на Третата национална среща на градинари и овощари в Пловдив
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини