Правителството одобри българската позиция по изпълнението на новата стратегия на ЕС за горите до 2030 г., която ще бъде представена на предстоящото заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство на 21 ноември 2022 г. в Брюксел. В рамките на заседанието се очаква Комисията да представи на Съвета информация относно изпълнението на Стратегията за горите за 2030 г.
С приемането на този документ Европейската комисия си поставя амбициозни цели за адаптиране на горите към климатичните промени и отключване на потенциала на горското стопанство като част от зелената икономика. Поемат се ангажименти за изготвяне на законодателни инициативи и разработване на насоки, касаещи основно опазването на биоразнообразието в горите.
Стратегията предвижда засилване на партньорството между държавите членки в областта на научните изследвания и иновации, свързани с горското стопанство. Предлага се създаване на „Пакт за умения“, с цел обучение и повишаване на квалификацията и преквалифициране на лицата в сектора на горското стопанство. Тези инициативи ще имат по-значим ефект, ако се осъществяват в сътрудничество и обмен на опит между по-голям брой държави членки.
Сътрудничеството между държавите членки по отношение на картирането и остойностяването на екосистемните услуги от горите би могло да допринесе за разработването и въвеждането на ефективни публични и частни схеми за плащания за екосистемните услуги и диверсифициране на приходите от горите.
По време на заседанието се очаква Европейската комисия да представи и информация относно селскостопанските аспекти на предложението за Регламент за възстановяване на природата, информация на Съвета за проведената в началото на м. октомври Конференция относно биоикономиката на ЕС, както и информация за своето Съобщение относно гарантирането на наличността и финансовата достъпност на торовете. В българската позиция се отбелязва, че посочените от ЕК действия за подобряването на прозрачността на пазара, засилване на научно обоснованото използване и пестене при употребата на торове, влагането на продукти с органичен произход, които да заместват синтетичните торове, са в унисон с други европейски инициативи. Част от тези действия са заложени и в Стратегическите планове по Общата селскостопанска политика, включително и в този на България.