Изправени пред недостига на фуражи на достъпни цени, фермери от румънския окръг Васлуй, разположен на източната граница на страната, купуват царевица от свои украински колеги, намалявайки разходите си за зърнената култура наполовина, съобщи електронното издание Agrointeligenta, като се позова на местни средства за масова информация.
При неотдавнашно участие на събитие, посветено на овцевъдния бранш в Молдова, фермери от Васлуй се засекли с техни колеги от Украйна, които им направили добра оферта за царевица, уточни председателят на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите във Васлуй Ovis Mold Йон Агафицей. „Пристигайки в Чимишлия, срещнах фермери от Украйна ... Обсъдих с тях да докарам царевица, да я купя на цена от 150 долара за тон. Изгодно е, тъй като според изчисленията струва 700-800 леи и с транспорта излизат някъде до 1 лея за килограм царевица от Украйна. У нас килограм царевица се продава за 1,5-2 леи и това е почти двойно на цената, на която можем да я получим от Украйна”, пресмята Агафицей.
Той обяснява подробно защо се насочва към доставчиците на царевица от Украйна. „На мен например ми трябват 3 тира, 70-75 тона. Ако са 75 тона, ще дам 75 хил. леи, а ако я купя тук, за тези пари ще взема около 40 тона. Ние обаче говорихме с украинските фермери царевицата да бъде суха. Не претендираме за царевица първо качество, трябва ни само за изхранване на животните”, сподиля председателят на асоциацията Ovis Mold.
Фермерите от Румъния обаче срещат затруднения с намирането на шофьори, склонни да докарват стоки от Украйна, тъй като се страхуват от войната. „В крайна сметка не успявам да намеря камиони, няма шофьори, готови да потеглят за Украйна. Страхуват се. Шофьорът получава по 100 евро на ден, но хората са уплашени от войната. При последните разговори с украинските фермери се разбрахме нашите камиони да стигнат за царевицата до Чернивци. Казаха ни, че могат да ни дадат няколко хиляди тона, но само ако имаме камиони. Фермерът, с когото говорих, е пристигнал на митницата, чака ни ... Съществува възможност и за докарване на царевицата с влак, но там финансовото натоварване е прекалено голямо. Както и да е, ще трябва да намерим решение, тъй като имаме голяма нужда от фиражи за животните за предстоящата зима”, посочи Агафицей.