Точно в началото на новата учебна година, в продължение на месец Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) извърши 1 597 проверки (извън текущия официален контрол) в училищни столове, бюфети и обекти по Закона за храните на територията на училищата. Инпекциите преминаха от 14 септември до 14 октомври, като целта беше да се установи как училищните кухни спазват здравните правила и дали тровят децата ни.
Данните са силно притеснителни, защото са засечени и изтеглени от употреба поради тяхната непригодност 47 килограма храни и 313,5 литра храни от животински и неживотински произход, които не отговарят на изискванията на Наредбата за детското и училищно хранене, съобщиха от БАБХ.
Инспекторите от отдели „Контрол на храните“ при Областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ) са проверили 757 обекта, в които храната не се приготвя на място; 427 обекта, в които храната се приготвя на място и 413 павилиона и лавки.
Издадени са 7 акта за установяване на административно нарушение (АУАН) и 70 предписания за констатирани несъответствия, свързани с материално-техническата база, храни, несъответстващи на Наредбата за детското и училищно хранене, суровини без необходимата етикетировка и маркировка, както и неспазване на изискванията за предоставяне на информация за храните на потребителите.
Сред констатираните несъответствия са липсата на декларация за съответствие, че произведените и доставени храни съответстват на изискванията на Наредбата за детското и училищно хранене; несъответствия на сграден фонд, материално-техническа база, технологично оборудване и незадоволително хигиенно състояние в обектите; несъответствия в етикетирането на доставените кулинарни изделия; предлагане на храни, които не са произведени по стандартите и нямат етикетировка и маркировка; доставяне на храна от кухня майка (кетъринг) без сключен договор между училището и фирмата доставчик.