Институтът по аграрна икономика към Селскостопанска академия, съвместно със Софийския университет, Университета за национално и световно стопанство и Аграрния университет в Пловдив участват в проект, финансиран от правителството на Шанхай (Комисията за наука и технологии). От китайска страна участат учени от Шанхайския Жиао Тонг Университет, съобщиха от Института по аграрна икономика. Водещи български и китайски икономисти и експерти ще се включат в изпълнение на отделните работни пакети на проекта.
От българска страна в проекта участват проф. д-р Храбрин Башев, проф.Стелиян Димитров и проф.Антон Попов (СУ), проф.Светлана Янчева и доц.Татяня Билева, (АУ), доц.Димитър Терзиев и доц.Янка Казакова (УНСС), доц.Божидар Иванов, гл.ас.Десислава Тотева и гл.ас.Михаела Михайлова (Институт по аграрна икономика).
Институтът по аграрна икономика е ключов партньор и в създаването на Китайско - българска съвместна лаборатория за управление на адаптацията на аграрните и селски екосистеми към климатичните промени. Освен създаване на лаборатория и започване на съвместни изследвания по тематиката, се планира и обучение на студенти, докторанти и специалисти в България и Китай.
Китайският партньор, Шанхайският Жиа Тонг Университет - SJTU е сред топ университетите в Китай. На официалното откриване на проекта, проведено на 30 септември т.г., присъстваха генералният консул на България в Шанхай - Владислав Спасов, председателят на ССА проф. дн инж. Мартин Банов, заместник ректорите на SJTU, СУ и АУ, зам.директорът на комисията за наука и технологии на Шанхайското правителство, първият секретар (наука и технологии) на Китайското посолство в София Хонгбо Гаи и други представителни на академичната общност. В привтственото си слово председателят на ССА проф. дн инж. Мартин Банов подчерта значимостта на темите и партньорството свързани с влиянието на климатичните промени.
Китайските презнтации на проф.Шенгуан Че впечатлиха с много детайлно изследване на параметрите на очакваните климатични промени и влияниятя им, илюстрирани с много графики и изибражения.
В презентацията си доц.д-р Божидар Иванов, директор на Института по аграрна икономика – ССА, направи анализ на преките и косвени ефекти от Зелената сделка върху климатичните промени. Той припомни параметрите на изискваните намаления с 20% на минералните торове и 55 % – на парниковите емисии, до 2030 г. и др. В момента страната ни е на по-ниски нива от гледна точка на използване на минералните торове и химичните предпазни средства и ще ни е по-лесно при достигане на изискваното ценово равнище, е посочи Иванов. Презентацията му впечатли с очертаните възможности, а също и с неизбежните предизвикателства пред селскостопанските производители, за да постигне ефектът в дългосрочен план.
Проф. д-р Светла Янчева, зам.- ректор на Аграрен университет Пловдив направи презентация за въздействието на климатичните промени като предизвикателства и перспективи за селското стопанство и хранително-вкусовата система. Тя акцентира върху конкретните климатични дадености и възможности на Пловдвския земеделски район в това отношение.