Начало » Новини » Коментари
30.09.2022 г.

Събев: Риск е, че заплатите в земеделието нарастват по-бавно от други сектори на икономиката

Пред Федерацията на независимите синдикати
Събев: Риск е, че заплатите в земеделието нарастват по-бавно от други сектори на икономиката

Снимка: Министерство на земеделието

Средната брутна заплата в сектор селско, горско и рибно стопанство намалява като процент от средната заплата спрямо други икономически дейности, което поставя под риск неговото развитие. "Годишната средна брутна работна заплата за 2020 г. на наетите лица в аграрния сектор е 12 059 лева, докато в обществения сектор тя е 14 118 лева, а в частния – 11 643 лева, по данни на Националния статистически институт (НСИ)“. Това обяви заместник-министърът на земеделието Георги Събев пред участниците в Годишната асамблея на Федерацията на независимите синдикати в земеделието, съобщиха от агроведомството.

Зам. министър коментира още, че средната работна заплата на наетите лица в земеделието е не само значително по-ниска от средната за икономиката, но през последните пет години се наблюдава тенденция на нарастване на тази разлика. През 2016 г. средната заплата в селското, горско и рибно стопанство е представлявала 77,8% от средната за всички икономически дейности, а през 2020 г. тя е само 70,5% от средната. По данни на НСИ през миналата година заетите в селското, горското и рибното стопанство са съставлявали 6,3 на сто, или 193,4 хил. лица, от общо заетите в икономиката. За периода 2016-2021 г. броят на заетите в сектора намалява с 5,1%, докато общо за икономиката се отчита ръст от 2%.

Ново законодателство на ЕК за колективните договори при самостоятелно наетите

Според Събев само с по-добри условия на труд и възнаграждения могат да бъдат привлечени българите, които емигрират в страните от Западна и Южна Европа и оголват вътрешния пазар на труда. Затова и подобряването на  условията на труд на земеделските работници в ЕС е сред приоритетите на европейската селскостопанската политика след 2023 г.

„Общата селскостопанска политика (ОСП) за периода 2023-2027 г. поставя по-голям акцент върху подобряването на  условията на труд на земеделските работници в ЕС и развитието на социално устойчиво земеделие. За първи път т. нар. социална условност ще се отчита при прилагането на ОСП“, разясни Събев. Той добави, че от 1 януари 2025 г. земеделските стопани и другите получатели на директни плащания, подлежат на административно наказание, ако не спазват определените в еврозаконодателството изисквания, свързани с трудовата заетост, здравословните и безопасни условия на труд. Националната служба за съвети в земеделието ще консултира земеделските стопани за правилата, които следва да спазват във връзка с новото законодателство на ЕС.

Тенденциите са към дигитализация, роботизация, автоматизация и тези процеси могат да помогнат икономическата тежест на сектора да се увеличи. „Трябва да се прави повече от заинтересованите страни, за да се подобрят условията на труд в стопанствата и, разбира се, възнагражденията“, отчете той.

В средата на октомври Министерството на земеделието ще инициира среща със социалните партньори и браншовите организации, на която ще се поставят основите на  по-широк дебат относно заетостта в сектора. Целта е да се посочат точно проблемите, които го правят неатрактивен. И да се изведат работещи решения, така че в следващите години да бъде подобрена ситуацията с пазара на труд“, каза в заключение заместник-министър Събев.

Събев: Риск е, че заплатите в земеделието нарастват по-бавно от други сектори на икономиката
6185
 

Последни материали
Виж
Заради слабата слънчогледова реколта и сдържаните продажби от фермерите
Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно
Спадът в средния надой натисна производството на мляко през януари
Млечните ферми в САЩ са намалели с 5 на сто през миналата година
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напяваните площи в страната
Чили кон карне
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Свързани материали
Виж
Отчет
Нов ръст на възнагражденията в „Ел Би Булгарикум“
Местната инспекция по труда е започнала проверка
Бавят заплатите в държавното горско стопанство в Кюстендил
След изборите ФНСЗ е в стачна готовност
Искат по-високи заплати за експертите на терен в екоминистерството
Социални придобивки
„Ел Би Булгарикум“ подписа със синдикатите нов колективен трудов договор
Показателите на предприятието за юни и юли са най-добрите от 5 години
Пак вдигат заплатите в ЕлБи Булгарикум, модернизират базата във Видин
Заплатите в производството ще бъдат вдигнати с 10% от май
Директорът на „Ел Би Булгарикум“ представи оздравителен план на държавната компания
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини