На 12 септември Службата за външните пазари към Министерството на земеделието на САЩ редуцира прогнозата си за производството на царевица в ЕС от 60,0 млн.т до 58,8 млн.т (70,5 млн.т – 2021/22). Средният добив от царевица в ЕС се оценява на 6,53 тона от хектар с 15 на сто под нивото от миналата година и 14 процента спрямо 5-годишния среден показател.
Според водещите агроспециалисти екстремните горещини и най-силната суша от 500 години насам удариха посевите с царевица в основните региони за нейното производство, най-вече през важния вегетационен период . В доклада се посочва, че “Валежите бяха минимални, а високите температури буквално изсушиха растенията “. На много места “Изпепеляващата топлина и съсипващата суша бяха почти постоянни, засягайки опрашването и запълването на зърното през юли и началото на август. В същото време топлината също ускори “узряването “ на растенията и в някои случаи прибирането на реколтата започна с месец по-напред от нормалното “. За пример се посочва ситуацията в Южна Румъния, където добива на царевица се очертава да бъде с близо 40 на сто по-малък. Впрочем снимките от терен едва ли се нуждаят от коментар.
Освен северната ни съседка в рамките на ЕС с най-големи щети са Франция, Германия, Унгария и Полша.
Миналата седмица експертите на независимата европейска аналитична агенция Strategie Grains понижиха прогнозата за производството на царевица в ЕС през 2022/23 г. от 55,4 на 52,9 милиона тона, което е с 34% по-ниско от миналогодишното равнище на производство и с 20% по-ниско от първоначалната юнска прогноза
Впрочем по-подробни и по-актуални данни виждаме в доклада на COCERAL от 18 септември.
Производство на царевица в ЕС - 27, в млн. тона
*По данни на COCERAL 18 Септември 2022
Движението на котировките на царевицата във възходяща посока на борсата в Париж досега беше ограничено от увеличеното предлагане на украинска царевица и въздържаната позиция на европейските купувачи, които се надяват, че прибирането на новата реколта все пак ще депресира цените на пазара. Ноемврийският контракт царевица на 19 септември се търгуваше на борсата в Париж (Euronext) по EUR323-325 за тон в сравнение с около EUR280 за тон в началото на юли (EUR218/т – 18-19.09.21 г.).
Предстоящото провеждане на референдумите в Донбас и Херсон за присъединяване към Русия и обявената днес часитчна мобилизация в РФ обаче вероятно ще засилят напрежението на зърнените пазари през близките дни.
Игор Валентович