Гроздоберът започна. Големи количества от новата реколта ще отидат за вино, други за десерт. На пазара излизат и консервирани сокове. Синор БГ публикува основните моменти от технология за производство на стафиди, разработена от български специалисти. Представени бяха лозови сортове за безсеменно грозде, носещи името Русалка.,Темата продължава с още сортове от същото направление.
Бяло дребно без семе според специалистите прохожда от Иран (някогашна Персия). От там е разпространено в много страни на Близкия изток, Европа, САЩ и др. Известен е още с имената (синоними) Султание (Турция), Султанина (България), Кишмиш белый овалный (Украйна), Tomson seedless (САЩ), Bedoma (Палестина, Сирия) и др.. Спада към десертните сортове. В Южната част на България зрее през първата половина на септември. Средният добив от декар достига около тон. Гроздът е 17 / 10 см (средна големина). Има разклонения, а зърната са рехави до средно сбити. Теглото му може да варира 260 – 400 г.. Има пирамидална форма. Зърното е с размери 14,6 / 12,5 мм). По форма е яйцевидно. Тежи около 1,60 г. Кожицата е дебела, жълто-зелена на цвят. При узряване цветът става с кехлибарен оттенък. Вътре в грозда има зачатъци на семена, но при ядене те не са усещани. Вкусът е сладък - захари (18,8 до 23,9) и киселини 5 – 6 г дм. куб.. Гроздето може да бъде суровина и за сладко, както и поднесено на трапезата в прясно състояние.
Десертни безсеменни лозови сортове част 1
Растежът на лозите е буен. Най-подходящата за тях подложка е Шасла х Берландиери 41 Б. Лозите проявяват склонност към изресяване и милерандаж. Не са устойчиви на мана и брашнеста мана (оидиум), Гроздето е сравнително устойчиво на сиво гниене. Сорът е податлив на ниски температури. Развива добре в района на Пловдив, Стара Загора и Сандански.
Известени внесени безсеменни сортове са още Бяло едро без семе и Червено без семе.
Хибрид VI – 4 e кръстоска между Италия и Бяло без семе Утвърден е от ДСК през 1961 г.. Средният добив от декар варира около 1300 – 1400.. Беритбата може да започне през първата половина на септември. Гроздът е коничен, има едно или две крила. Зърната не са сбити. Гроздът е с размери около 19,6 / 10,8 см. На средно тегло варира около 350 г. Зърното е голямо (30,4 / 18,3 мм). Има продълговата до цииндрична форма със заострен връх. Тежи около 5 г. Кожицата е дебела, крехка, жълто-зелена, понякога с розов оттенък. Може леко да порозовее. Гроздето е подходящо като пресен десерт. Зачатъчните семена не са усещани при ядене. Подходящо е за производство на стафиди.
Подходяща за Хибрид VI – 4 е подложката Шасла х Берландиери 41Б, както и Берландиери х Рипария Кобер 5ББ. Прибирането на реколтата става през втората половина на септември. Сортът не е склонен към изресяване и милерандаж. Гроздето е устойчиво на сиво гниене. Подходящи за хибрида са южните райони на страната. Плододава добре при напояване.
Постижения на българската селекция са „Кондаре 6” и „Кондаре 10”. „Кондарев 6” е безсеменен бял десертен сорт. Гроздето узрява през първата десетдневка на септември. Гроздът е с размери около 9.4 / 12.2 см с конична форма и разклонения. Зърната са полусбити. Тежи около 550 г. Зърната са едри (29 / 17.6 мм) и продълговати Кожицата е здрава, но не е жилава. На цвят е жълто-зелена до кехлибарена. Откъм слънчевата страна ръждавее. Зърната са хрупкави, с приятен, хармоничен вкус. Гроздето е подходящо за консумация в свежо състояние и за приготвяне на стафиди. Натрупва достатъчно захари при ниска титруема киселинност.
Лозите имат умерен растеж и са родовити. Сортът не е склонен към изресяване и милерандаж. Недостатък е склонността към оронване. Други недостатъци са слабата устойчивост към мана и оидиум. Ниските зимни температури също са опасни за лозите. В практиката подходящо за тях е приземното отглеждане със загребване. Поради това специалистите препоръчват подложката единичен или двоен Гюйо. В райони без екстремно ниски зимни температури може да се отглежда на стъблени формировки, като се оставят по-къси плодни пръчки.
„Кондаре 10” е червен безсеменен десертен сорт. Гроздето узрява през първата половина на септември. Гроздът е голям (20.6/15.4 см) цилиндро - коничен, полусбит до рехав. Средната маса на грозда е 625 г.
Зърната са сравнително едри (22.4/19.4 мм) и удължени. За разлика от предишните сортове кожицата при узряване става тъмносиня до черна. Има восъчен налеп. Зърната са месести, но сочни и сладки. Зърното тежи около 6,.5 г. Гроздето издържа на превоз. Подходящо е за храна с прясно състояние.
Лозите имат среден до силен растеж, При неправилна агротехника (резитба, торене) са склонни към претоварване. При оформяне на гроздовете няма изресяване и милерандаж.
Сортове недостатък е податливостта на мана. Сравнително устойчив е на брашнестата мана (оидиум) и сивото гниене. За лозите от сорта специалистите препоръчват приземно формиране на единичен Гюйо. В по-топлите микрорайони може и на стъблени формировки, но с по-къси плодни пръчки.
Сортът „Кондарев 10“ се развива и плододава добре, присаден върху подложките Берландиери х Рипария СО4 и Шасла х Берландиери 41 Б.
(Край)
Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита.