Руското зърно губи възможностите да се съревновава на пазарите за износ с произведеното в Украйна, което се търгува със значителна отстъпка, твърди генералният директор на руския клон на Agrozan Commodities DMCC Сабина Садикова, цитирана от електронното издание АПК-Информ. „На фона на рекордната реколта от зърнени култури в Русия, както и на понижаването на качествените характеристики на руското зърно спрямо миналата година – 60% хлебна пшеница през този селскостопански сезон при 92% през миналия – не остава никаква възможност за конкуриране на руските износители с украинското зърно, което се търгува на борсови цени заради нестабилното положение в страната и желанието на износителите от Украйна да се докопат до ликвидни средства”, посочи Садикова.
Според нейна оценка през август темпото на износ на зърно от Русия се е забавило в сравнение със същия месец на миналата година, при това голяма част от доставките са за изпълнение на отдавна сключени договори, докато руските износители не разполагат с нови поръчки след втората половина на септември. По този начин, смята мениджърът, „по-високите цени на зърното заедно с големите произведени количества и потенциала за износ от Украйна в размер на 11-12 млн. тона могат да притиснат руския износ чак до ноември-декември”. „Купувачите просто не са готови да плащат с 20-30 долара повече за руското зърно в сравнение с украинското. Освен това повишаването на таксите от Турция за преминаването на търговски кораби през проливите Босфор и Дарданели ще задълбочи проблемите за руските износители, които ще бъдат принудени да влагат в цената на товара по-високи разходи за транспорт”, убедена е тя.
Садикова изтъква също, че на практика така и не се е стигнало до премахване на санкционния натиск върху руските храни и торове, поне що се отнася до невъзможността за плащане по сметките на руските износители в местните банки, изключени от платежната система SWIFT.