Начало » Новини » Страната
16.08.2022 г.

За два месеца като шеф на Патентното ведомство, вече уволнена чиновничка е била 22 дни в командировки

Кадрови смени
За два месеца като шеф на Патентното ведомство, вече уволнена чиновничка е била 22 дни в командировки

sinor.bg

Назначената преди два месеца от коалиционното правителство за председател на Патентното ведомство Таня Найденова е освободена от служебния кабинет, като преди да й бъде връчена заповедта, дни наред тя не се е явявала на работа с мотива, че е в чужбина, без обаче да е в отпуск или командировка. Това съобщиха днес от Министерството на икономиката, посочвайки, че Найденова еднолично е взела решение да не се явява на служебното си място, с което е блокирала дейността на Патентното ведомство. 

Новият председател на институцията проф. Владя Борисова, която е председателствала Патентното ведомство в продължение на година и половина през 2021 и 2022 г., преди назначението на Найденова, е възложила анализ на състоянието на институцията. На този етап са открити фрапантни нарушения - за 2-та месеца на управление Таня Найденова е взела командировка за 16 работни дни, или близо един календарен месец ако се сметнат съботите и неделите. Общата стойност на тези командировки възлизала на космическата сума от 11 394 лв. Така тя е надвишила полагащите ѝ се разходи за командировки с близо 7 хил. лв. за този кратък период на управление (най-вероятно, за да се ползва най-висока класа на самолетни билети и хотелско настаняване), посочват от икономическото министерство.

По нейно време във ведомството е назначено лице, което преди това е било освободено поради компроментирана експертиза и него по времето на Найденова е възложено да ръководи дирекцията, занимаваща се с обществените поръчки. Една от първите подписани заповеди от Таня Найденова като председател на Патентното ведомство е била и да освободи главния секретар на институцията. Друга кадрова промяна е понижаването в длъжност на директор с над 10 години стаж, като държавен служител във ведомството.

От миналата седмица за председател на Патентно ведомство е назначена Владя Борисова. Тя е един от най-младите професори в България. Експерт е към Световната организация за интелектуална собственост и вице-президент към работните органи на организацията. Има дългосрочни специализации по интелектуална собственост в Queen Mary Intellectual Property Research Institute of London и във Университета в Лил, Франция. Консултант на Международната търговска камара. Била е ръководител на катедра в УНСС, директор на Института по право, икономика и интелектуална собственост към СУ и преподава в Софийския университет „Свети Климент Охридски“.

През 2021 г., е назначена за председател на Патентното ведомство. За около година и половина тя успява да покаже редица успехи в своята работа. Българското Патентно ведомство става първото Ведомство подписало споразумение за сътрудничество с European Communities Trade Mark Association (ECTA), изразяващо се обмен на информация и добри практики. В резултат на добрата си работа Патентно ведомство бе поканено и се присъедини към мрежата на Службата на ЕС за интелектуална собственост (СЕСИС) на национални ведомства за обмен на информация и услуги в полза на бизнеса.

България стана и една от 5-те държави в света, които получават възможността да са домакин заедно с Европейската комисия на срещата на високо равнище „IP Enforcement in 2023“. Досега срещите са провеждани само в Берлин, Париж, Лондон и Люксембург и това също е признание за активната работа на институцията под ръководството на проф. Борисова, подчертават още от министерството.

Внедрени са водещите европейски и световни практики в работата на Патентно ведомство, като се установи активно сътрудничество със Световната организация за интелектуална собственост (СОИС); затвърди и разшири сътрудничеството си със Службата на ЕС за интелектуална собственост (СЕСИС) и Европейското патентно ведомство. Договорени са множество съвместни инициативи с международните организации от полза за бизнеса на малките и средни предприятия, индустриите, научноизследователските организации и другите заинтересовани страни. Ведомството обедини регистрите си с тези на АССГ за свързване в единна мрежа за обмен на решения на ПВ и  съдебни решения в рамките на Европейската мрежа, изградена от СЕСИС- EUIPO IP case law search и много други.

Ведомството е активен партньор в междуинституционалното сътрудничество при  изготвянето на националната иновационна екосистема с предоставянето на експертиза в областта на индустриалната собственост и свързаните с нея въпроси на технологичния трансфер. Възстанови се преустановената от преди няколко години традиция, датираща от 1881 за уважение към българските иноватори, изобретатели и селекционери за вписването им в Златната книга на Патентно ведомство на Република България и популяризирането на българската наука. Повиши се качеството на експертизата при изготвянето на експертизните решения. Значително намаля отмяната от съда на решенията на Ведомството приблизително с (10%).  Привлече се интереса на бизнеса към заявяване на обекти на индустриална собственост, поради присъединяването на Ведомството към различни програми за подпомагане и подобряването на комуникацията.

Въпреки всички тези резултати проф. Борисова е била освободена от поста преди 2 месеца, коментират от служелния кабинет. В периода на своето управление на институцията тя нито веднъж не е била викана от предходния министър на икономиката и индустрията за обсъждане на приоритетите в работата на Патентното ведомство на Република България. Сменена е без предизвестие и мотиви, като на нейно място е била назначена Таня Найденова – която до този момент е била член на Съвета на директорите на Държавната консолидационна компания. 

С цел приемственост и надграждане на добрите резултати проф. Борисова отново поема ръководството на Патентното ведомство. Връщайки се в институцията тя е амбицирана да надгради добрите инициативи и да работи за разширяване на международното сътрудничество.

За два месеца като шеф на Патентното ведомство, вече уволнена чиновничка е била 22 дни в командировки
8424
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
С колко са намалели разходите за министерските командировки през второто тримесечие на годината
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини