Юлската суша и необичайно високите температури, които продължително се задържаха в редица райони от страната, поразиха реколтата от пролетни култури това лято. На места цели ниви са изсъхнали, затова жътвата при слънчогледа започна преждевременно, същото е и при царевицата, като добивите са необичайно ниски. Това съобщи за Синор.бг Костадин Костадинов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ), който поясни, че от декар маслодайно семе средно се жънат по 180 килограма), очакванията за царевицата са за средни добиви около 300 килограма. Дори при високи борсови цени фермерите нямак как да покрият разходите си от пролетните култури!
Прогнози за цените на царевицата и слънчогледа
При тази ситуация единствените стабилни приходи, на които родните фермери биха разчитали тази година, са от пшеницата, но при изключително сложната ценова картина на родния пазар, „изрисувана” след вноса на украинско зърно, браншът е изправен пред много въпросителни. Припомняме, че складовете на редица търговци са пълни с българска пшеница от миналата година, а и с украинска. Затова изкупуването върви изключително бавно, което е проблем за стопаните, нуждаещи се от свободни средства за есенната сеитба.
На последната сесия на Софийската стокова борса купувачите предлагаха между 580 и 637 лв.за тон, докато офертите на продавачите бяха между 740 и 750 лв. за т. При това разминаване търговията е силно затруднена.
През миналата година, когато страната ни отбеляза рекорд в ожънатото хлебно зърно със 7,1 милиона тона, тази година очакванията на бранша са за реколта между 5,7 и 6 милиона тона. Огромната част от земеделците в страната не разполагат с модерни складове за съхранение на реколтата, затова за пореден път ще бъдат принудени да продават на ниски цени, коментираха хора от бранша. Само преди дни статистиката на Министерството на земеделието показа, че през 2021 година износът на селскостопански стоки е достигнал рекорд от 6 милиона евро, като основната част от тези средства се падат на зърнения експорт. Проблемът обаче е, че приходите от този експорт отиват основно в търговските фирми, не и във фермерите. Затова и тази година зърнопроизводството в страната ще отчете изключително тежка година.
Екатерина Стоилова