Съвсем очаквано - първите две решения на новоназначения служебен кабинет са свързани с предстоящите избори за 48-то Народно събрание. Днес министрите гласуваха датата да бъде 2 октомври, както гласи и указът на президента, плюс одобрената план сметка в размер на 70,5 милиона лева. Тоест, в рамките на две години и благодарение на два пъти провалени правителства, не без участието на редица партии от опозицията и управлението, държавният бюджет общо ще похарчи над 220 млн. лв. за избори в условия на криза. Въпросът е дали и кой ще понесе последствията от възможен провал и на октомврийските избори, ако данъкоплатците откажат повече да бъдат разигравани от политиците и масово не гласуват.
С днешното си решение служебното правителство реши финансирането на одобрените с план-сметката разходи да се осигурят за сметка на преструктуриране на разходи и трансфери по централния бюджет за 2022 г.
Седемдесетте милиона лева да се използват за подготовка и отпечатване на избирателните списъци; за покука и изработване на необходимите изборни книжа и материали; отпечатване на бюлетините; логистично осигуряване на областните и общинските администрации и на администрацията на Министерския съвет; възнаграждения на членовете на районните и секционните избирателни комисии; компютърната обработка на данните от гласуването и издаването на бюлетин с резултатите от изборите; провеждане на разяснителна кампания за правата и задълженията на гражданите и начина на гласуване.
Правителството има готовност да осигури необходимите средства при вземане на Решение от страна на Централната избирателна комисия за въвеждане на видеонаблюдение в избирателните секции, както и при сключване на договори за логистика и техническа поддръжка на специализирани устройства за електронно машинно гласуване и за други материали и съпътстващи дейности за обезпечаване на машинното гласуване.
С решението за провеждането на изборите на 2 октомври се възлага на вицепремиера по обществения ред и сигурност и на министъра на вътрешните работи координацията по изпълнението на дейностите във връзка с организационно-техническата подготовка на изборите, включително дейностите по съгласуване с Централната избирателна комисия на условията и реда за изработването, доставката и съхранението на изборните книжа и материали, както и съхранението на техническите устройства за машинното гласуване. Министърът на вътрешните работи следва да организира изпълнението на дейностите от компетентността на МВР във връзка с подготовката и произвеждането на изборите.
Министърът на финансите трябва да внесе в Министерския съвет проект на тарифа, по която партиите, коалициите и инициативните комитети заплащат предизборните предавания по Българската национална телевизия и Българското национално радио и техните регионални центрове.
Съгласно правителственото решение министърът на регионалното развитие и благоустройството координира дейността по изготвянето и публикуването на избирателните списъци, а министърът на външните работи организира подготовката и произвеждането на изборите извън страната.
Министърът на правосъдието организира дейностите по подготовката и произвеждането на изборите в местата за лишаване от свобода. На правосъдния министър се възлага и издаването на наказателните постановления по чл. 496, ал. 3, изречение второ от Изборния кодекс.
При необходимост министърът на здравеопазването, съгласувано с главния държавен здравен инспектор, следва да определи временни противоепидемични мерки, свързани с изборния процес.