Възможността за анексиране на проектите по подмярка 4.1 за инвестиции в земеделски стопанства, които бяха подадени през есента на миналата година във фонд „Земеделие”, даде „силно рамо” на земеделските производители, така че да не се отказват от инвестициите си заради високите цени на техниката и оборудването в световен мащаб, сгромолясали се върху икономиките след 2020 година. Този извод се налага от отчета на фонда, представен на производители и преработватели при последния Комитет по наблюдение на ПРСР 2014-2020 г., проведен през юли.
Каварджиклиев обеща, че е рано да се говори за връщане на евросредства
Според този отчет, от подадените 1 868 проекта на този етап са отказани само 21 инвестиционни искания, като при 11 от тях мотивът е в поскъпването на материалите и услугите, поясниха за Синор.бг от фонда. През септември миналата година през ИСУН бяха подадени проекти със заявена стойност на субсидията 734 722 906,50 лв., при одобрен от фонда бюджет за 422 218 104 лв. Новите зам. министри в служебния кабинет
На въпрос на Синор.бг каква част от проектите до момента са проверени, от фонда съобщиха, че е извършено посещение на място по 680 предложения, включващи разходи за създаване на трайни насаждения и строително монтажни работи. Към момента се извършва оценка за административно съответствие и допустимост на всички 1 868 проекта. Изпратени са уведомителни писма на всички каниддати, за които са установени липси и/или нередовности, обясниха от ведомството.
Важно е да се припомни, че през пролетта на тази година изпълнителният директор на фонда Николай Кавадржиклиев отчете пред депутатите в земеделската комисия, че при предишния прием по подмярка 4.1, който приключи през септември 2020 г., фермерите са отказали проекти за 12 милиона лева. И причина за тези откази е инфлацията и кризата след 2020-а.
Поради провала и на редица приеми на проекти като тези за агроекологичните плащания и широколентовия интернет в селата, бюджетите на които не бяха усвоени още преди 2020 година, последният редовен кабинет насрочи нов прием на общински проекти. То е с бюджет от 300 милиона лева, така че неусвоеният ресурс беше пренасочен за ремонти на пътища и ВиК мрежа в селата. За това прехвърляне на средства обаче България очаква одобрение от Брюксел, така че предстои комуникация между новото служебно ръководство на Министерството на земеделието с Европейската комисия.
Екатерина Стоилова