Споразумението между Москва и Киев за деблокиране на украинския износ на зърно може да предложи път към евентуално прекратяване на огъня в петмесечния конфликт между Русия и Украйна. Това е съобщил бившият германски канцлер Герхард Шрьодер, приятел на руския президент Владимир Путин в телевизионното предаване Stern weekly миналата сряда. „Добрата новина е, че Кремъл търси решение чрез преговори“, коментира Шрьодер, добавяйки, че се е срещнал с руския президент в Москва.
„Първият успех на съглашението за зърното може постепенно да доведе до прекратяване на огъня“, заяви бившият германски канцлер. И поясни, че могат да бъдат намерени решения за проблеми като този с Крим, който Русия анексира през 2014 г., но с течение на времето - „може би не след 99 години като Хонконг, но в следващото поколение“.
Междувременно Съглашението, подписано на 22 юли с посредничеството на ООН за деблокиране на износа на украинско зърно, вече демонстрира успех, след като първият кораб, натоварен след началото на руската инвазия, хвърли котва край турския бряг.
Корабът "Разони" (Razoni), под флага на Сиера Леоне, стигна до входа на Босфора, свързващ Черно море със световните пазари, във вторник, около 18 часа местно време - 36 часа след напускане на украинското пристанище Одеса. Товарът е с 26 527 тона царевица и трябва да бъде инспектиран от съвместен контролиращ екип в Турция днес .
Говорителят на ООН Стефан Дюжарик заяви пред журналистите в Ню Йорк, че в трите украински пристанища, посочени в Съглашението за деблокиране на износа, се намират 27 кораба, които са готови да отплуват. Според него, подновяването на експорта от един от най-големите производители на зърно в света има за цел да допринесе за облекчаване на глобалната продоволствена криза.
Според украинските власти страната може да изнесе 20 милиона тона зърнени храни от стара рекоколта, съхранявано в силози, и още 40 милиона тона от реколта 2022 г. - първоначално от пристанищата в Одеса и Южни Черноморск.
Русия оцени отплуването на „Разони” като "много положителна" новина, но в същото време отрече да носи отговорност за световната продоволствена криза, тъй като според руските власти западните санкции са причина за спада и в нейния износ.