Начало » Важно за фермера » Пчеларство
01.08.2022 г.

Как да се намали отравянето на пчелите от пестициди

Как да се намали отравянето на пчелите от пестициди

В свое проучване “How to reduce bee poisoning from pesticides” учени от Вашингтонския държавен университет и от Университета на Айдахо посочват причините за отравяне на пчелите в резултат на използване на пестициди, като същевременно дават препоръки за това, как да се облекчи този проблем. Публикацията се отнася за проучвания по темата, направени в САЩ, като някои от изброените активни вещества не са разрешени за употреба в Европейския съюз, но изследването като цяло може да бъде полезно в земеделските и пчеларските практики в Европа, в частност и в нашата страна, с оглед опазване на пчелите, коментират от Центъра за оценка на риска по хранителната верига.

Начини за намаляване отравянето на пчелите.

Какво могат да направят потребителите на пестициди:

- Да не прилагат инсектициди, които са токсични за пчелите, при култури в цъфтеж, включително междуредови култури в овощни градини и съседни култури, или междинни растения. При въздушно приложение на пестициди, самолетът не трябва да се обръща през полета с растения в цъфтеж. Наземното прилагане е като цяло по-малко опасно от въздушното третиране, поради по-малкия дрифт на пръскачката и помалкото площи, третирани едновременно.

- Някои химикали следва да се прилагат само късно вечер, през нощта или рано сутрин, докато пчелите не се хранят активно. Вечерните третирания обикновено са по-малко опасни за пчелите, отколкото ранното сутрешно прилагане. Когато високите температури карат пчелите да започнат да се хранят по-рано или да продължат храненето си до по-късно от обичайното, времето съответно се променя.

- Да не прилагат инсектициди при температури, които се очаква да бъдат необичайно ниски след третирането или през нощите, когато се появява роса. Остатъците ще останат токсични за пчелите за много по-дълго време, при такива условия.

- Да не изхвърлят неупотребени ПРЗ там, където могат да бъдат опасност за отравяне на пчелите. Понякога пчелите събират всякакъв вид фин прах, когато поленът не е лесно достъпен. При такива условия, те всъщност могат да пренасят прах от пестициди обратно в кошера.

- Да използват инсектициди, които са относително неопасни за пчелите винаги, когато този избор е в съответствие с други съображения за контрол на вредителите.

- Да избират по-малко опасни инсектицидни формулации. Направени тестове показват, че праховете са по-опасни от спрейовете на един и същ инсектицид. Емулсионните (течни) формулации обикновено имат по-слаба остатъчна токсичност за пчели, отколкото праховете. Гранулираните формулации са по-слабо опасни за пчелите.

- Необходимо е пчеларят да премахне кошерите от района (или да държи пчелите затворени по време на периода на прилагане на пестициди) преди да употребява опасни пестициди, когато такива мерки са приложими и имат смисъл.

- Когато крайпътни и други операции за борба с плевелите включват ПРЗ върху цъфтящи растения, трябва да се изберат формулации, за които е известно, че са най-малко вредни за пчелите. Предполага се, че формулациите на маслена основа са вероятно по-опасни за пчелите. Пръскането в късния следобед или вечер също ще намали опасността, тъй като пчелите няма да посещават цветовете, след като се затворят.

- Да спазват разпоредбите на земеделските служби, насочени към намаляване отравянето на пчелите.

Проучването посочва и какво могат да направят земеделските производители:

Да окосяват или унищожават покрѝвните култури на овощните градини, преди да се провеждат опасни за пчелите пръскания.

- Спрейовете, прилагани за разреждане (намаляване) на плодовете5 не са опасни в овощните градини, но пестициди, използвани за разреждане, може да бъдат опасни, ако бъдат замърсени цветовете на покрѝвните култури, считат авторите.

- Да научат изискванията за опрашване на отглежданите култури.

- Когато насекомните вредители са увреждали културите през всеки сезон, да се използва превантивна програма за ранно третиране в началото на сезона, преди да се намножи популацията на вредителите и растежът на листата и метеорологичните условия да намалят ефективността на инсектицидите. Такава програма обикновено е по-малко опасна за опрашващите пчели и други полезни насекоми.

- Да научат проблемите на пчеларите, вследствие от химическо отравяне и да се сключат взаимноизгодни споразумения, за най-добро производство на опрашвани от пчелите култури.

Изследването представя и какво могат да направят пчеларите:

- Да маркират пчелните колонии, намиращи се до овощни градини или ниви, с данни за контакт, за да може лесно да се направи връзка с тях, за да преместят семействата, когато трябва да се прилагат опасни спрейове.

- Да не местят кошерите обратно в поле, третирано с опасни инсектициди, докато не минат от 48 до 72 часа след приложението. Тестовете са показали, че от 50% дo 90% от умъртвяването на пчели от инсектициди се случват през първите 24 часа след третирането.

- Да избират места за пчелини, които са относително изолирани от интензивно приложение на инсектициди и обикновено не са подложени на третиране с химикали. Да разполагат медоносни пчелни колонии на най-малко 6 км разстояние от овощни градини, третирани с токсични материали.

- Необходими са им познания за проблемите и програмите за контрол на вредителите, за да може да се разработят взаимноизгодни споразумения със земеделските производители, относно услугата за опрашване и разумната употреба на пестициди.

- Да внимават как се контролират насекомните вредители около пчеларски складове или пчелини. Лентите срещу вредители също могат да замърсят пчелния восък и ще убият пчелите, когато питите се поставят в колониите. Да се използват относително по-слабо опасни материали.

- Да покриват пчелните семейства с мокър чувал за два или три дни, за да бъдат предпазени от първоначалните опасности от инсектициди. Такива покривала трябва да се поставят върху кошерите през нощта преди третирането на културите и трябва да се поддържат мокри по време на употребата на пестициди. Този метод работи, но повечето пчелари го намират за непрактичен.

Авторите препоръчват и специални предпазни мерки:

1. Третиранията със спрей, съдържащ малатион в неразреден разтвор или в такъв със свръхнисък обем, могат да запазят висока остатъчна токсичност за медоносните пчели в продължение на най-малко 5 дни.

2. Пчелите временно се инактивират при директен контакт със спрейове на маслена основа и може да настъпят известни загуби.

3. Подкиселените спрейове с веществото трихлорфон са по-опасни за пчелите от неподкиселените спрейове от този вид. Да не се използват повече от препоръчаните количества подкиселители.

4. Специфични митициди/акарициди, съдържащи активни вещества като дикофол и пропаргит (неразрешени в ЕС), не трябва да се прилагат в смеси с инсектициди, тъй като това увеличава опасността за пчелите.

5. Да не се извършва третиране през топлите вечери, когато медоносните пчели са скупчени от външната страна на кошерите, се заключва в проучването.

Как да се намали отравянето на пчелите от пестициди
11391
 

Последни материали
Виж
Оцеляването на малките животновъди е под голям въпрос
Промени в закона за земеделските земи вдигнаха десетократно наеми на пасища
Предприети са мерки за контрол и ликвидиране на заболяването
БАБХ откри огнище на шарка по овцете и козите в Хасковско
С предимство за класиране са намиращите се наблизо ферми без нарушения
Площите с условия за пашуване в парк Рила са наполовина на планираните
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
Агнешки кебапчета
Изключение се очаква при скъпата царевица след значимо разширяване на площите
Сушата натиска прогнозите за реколтата от зърно в Турция
Свързани материали
Виж
Поредица - наръчник за Кампания 2025 г.
При екстензивната паша от 2025 г. добавяте и нивите с фуражи и протеинови култури
Още две от екосхемите на Стратегическия план
Биоагентите, които ще се ползват при екосхемата за намаляване на пестицидите
Смекчават изискванията
Германия публикува програмата си за намаляване използването на пестициди
Обнародвана е промяната в Наредба 12
Премахнато е изискването за самоконтрол на остатъци от пестициди
Вижте ставките
ДФЗ разплати над 200 млн. лв. на 14 350 фермери за намаляване използването на пестициди
Определена е ставката по еко схема за намаляване използването на пестициди от Кампания 2023
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини