Еипетската държавна Главна агенция за снабдяване със суровини (GASC) при преки преговори с търговски компании е договорила вноса на 640 хил. тона хлебна пшеница, като средната цена е паднала до 403,19 долара за тон, съобщи електронното издание АПК-Информ, като се позова на свои източници сред участниците на пазара. Над половината от цялото количество, а именно 360 хил. тона, ще пристигне от Франция, още 220 хил. тона ще достави Русия, а по 30 хил. тона – Германия и Литва, като за последните 2 страни покупката е при условия EXW вместо C&F (рисковете след доставката до пристанището са за сметка на купувача, включително при разтоварването). С изключение на една партида от 60 хил. тона на компанията Cargill, договорена на цена от 405 долара за тон C&F, останалите количества пшеница са закупени за 403 долара за тон C&F и EXW.
Безспорен победител в търга е именно Cargill, която освен посочената по-скъпа партида с доставка между 1 и 15 октомври ще осигури и още толкова френско зърно през същия период, както и 60 хил. тона от Русия между 16 и 30 септември. По-голямата част от останалото количество руска пшеница ще бъде осигурена отново от 16 до 30 септември – 40 хил. тона от GTCS и 60 хил. тона от OZK Trading, а Aston ще достави още 60 хил. тона между 5 и 15 август. От 1 до 31 август Egyptian African трябва да достави количествата от Германия и Литва EXW, а останалата пшеница от Франция ще пристигне в пристанищата на Египет между 16 и 31 октомври (60 хил. тона от Soufflet) и 1 и 15 ноември (по една партида в същото количество от Lecureur, Olam и Viterra).
При предишната си покупка на пшеница в края на юни Египет договори на търг вноса на 825 хил. тона.
Трябва да се отбележи възстановяването на позициите на френската пшеница на пазарите в Северна Африка, като за тона спомагат конкурентните цени на зърнената култура. Наскоро от министерството на селското стопанство на страната обявиха, че през юни е подобрен рекордът за износ за трети страни за този годишен месец, като основен клиент е била Мароко с 345 хил. тона - почти половината от изнесеното количество. Причината за необичайно големите количества е слабата реколта в Мароко на фона на неблагоприятните метеорологични условия през последната година.