Начало » Пазари » Зърно

Пшеницата поевтиня на търга в Алжир

Саудитска Арабия и Йордания също се възползваха от спада на цените по борсите
Синор.БГ / 30.06.2022 г.
Пшеницата поевтиня на търга в Алжир

Държавната Алжирска конфедеративна служба по зърното (OAIC) е закупила на търг 740 хил. тона хлебна пшеница на средна цена 445 долара за тон C&F, съобщи електронното издание АПК-Информ, като се позова на свои източници сред участниците на пазара. Първоначалните съобщения бяха за договорени 660 хил. тона.

Средната цена на настоящия търг е с 35 долара на тон под постигнатата на предишната тръжна процедура за внос на хлебна пшеница, проведена в Алжир преди по-малко от 4 седмици.

Доставката на зърното трябва да бъде осъществена през август от държавите в Европа или през юли, ако пшеницата е от Южна Америка или Австралия.

Трябва да се отбележи, че Алжир не публикува официални резултати от провежданите търгове за внос на зърно, поради което информацията за цените и количествата обикновено се получава по неофициални канали от играчи на пазара.

По-рано през седмицата държавната Саудитска организация за зърнените култури (SAGO) закупи на международен търг 495 хил. тона хлебна пшеница с произволен произход на средна цена 441,93 долара за тон C&F. За саудитите обаче това представлява поскъпване спрямо предишния търг от началото на април, когато средната цена бе 422,47 долара за тон, притова въпреки договорената дългосрочна доставка – между ноември тази година и януари догодина.

От понижаването на цените на пшеницата на международния пазар напоследък се възползва и Йордания, закупувайки на търг 60 хил. тона хлебно зърно с произволен произход също като Алжир за 445 долара за тон C&F, но с доставка през септември. Нещо повече, арабската държава обяви допълнителен търг за още 120 хил. тона пшеница, като оферти ще се приемат до 5 юли. Прави впечатление относително късият срок на доставка, тъй като Йордания предпочита дългосрочни покупки за постигане на отбив в цената. 

Пшеницата поевтиня на търга в Алжир
10798
 

Последни материали
Виж
Вносителят обещава преработка и износ за трети страни, а БАБХ – да го контролира
В аржентинския слънчоглед откриха в пъти над допустимото малатион и делтаметрин
Агрометеорологична прогноза за периода 28 февруари – 6 март 2026 година
Топлото време ще досъбуди есенниците, съществени валежи не се очакват
Открита е сериозна корупционна практика
Премиерът: Получихме сигнал от министър Христанов, свързан с националната сигурност
Искане към служебния екип на МЗХ
НОКА: Крайният срок за инвестиционните проекти да се удължи поне с 15 дни
Останалите 300 000 тона вече се намират в митнически складове в страната
Турция ще внесе само 50 000 тона от закупената на търг фуражна царевица
Очакват се кадрови промени
МЗХ се отваря към разследващи журналисти и граждани с въпроси
Свързани материали
Виж
Количествата обаче са оценени доста неясно – няколкостотин хиляди
Хлебната пшеница поскъпна на търга в Алжир до 259-260 долара за тон
Оферти се приемат до днес, доставките са насрочени за 16-30 април и целия май
Алжир обяви международен търг за поне 50 000 тона хлебна пшеница
Оценките на европейски търговци за платените цени обаче се разминават
Алжир закупи около 200 000 тона фуражен ечемик, Йордания отмени търга
Ресорното министерство в Аман обяви процедура и за хлебна пшеница
Алжир и Йордания насрочиха търгове за внос на фуражен ечемик
Закупени са до 720 000 тона предимно аржентинско зърно с бърза доставка
Хлебната пшеница поевтиня на международния търг в Алжир
Доста по-евтино спрямо предишния търг, но цените са сравними с последния в Тунис
Алжир закупи на международен търг поне 500 000 тона твърда пшеница
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини