Тази седмица ще се проведат поне две заседания на тематичната работна група (ТРГ), на които широко ще бъдат дискутирани забележките и коментарите на Европейската комисия по българския Стратегически план за развитие на земеделието до 2027 година. Това е съобщил в края на миналата седмица в Ямболско министърът на земеделието Иван Иванов, който имаше срещи със земеделци от региона.
Становището на бранша е, че администрацията се е провалила с проекта на националния документ, още повече че в него не влязоха редица ценни предложения, направени от някои браншови организации. Въпросът е дали за месец и половина агроминистерството ще успее да коригира огромните пропуски, допуснати при определянето на бъдещите политики в селските райони и подпомагането на фермерите. Припомняме, че работата по този план започна преди три години, но поради късното одобрение на европейските регламенти, родните чиновници не си правеха труда предварително да разиграват сценарии, за да подготвят адекватни политики. Затова пък политическата криза от последните две години им дойде съвсем навреме, за да се оправдават с липсата на парламенти, които да приемат необходимите закони.
Единственото, което последният кабинет (вече в оставка) успя да задейства като съществен принос към родните земеделци, е, че увеличи от 15% на 60% националното съфинансиране по Втория стълб от Стратегическия план. Помощта от европейския фонд до 2027 г. надхвърля 433, 55 млн. евро, като добавим и националното съфинансиране от 1 033 420 683 евро, общо страната ни ще разпределя 1 446 971 374 евро по всички интервенции на инвестиции, планирани за следващите 7 години.
Решението за националното съфинансиране
Към този момент земеделската общност не е получила от администрацията нито едно разяснение какво ги очаква с интервенциите, замислени да се случат след 2023 г. Неслучайно и част от браншовните организации решиха да посетят лично еврокомисаря по земеделие Януш Войчеховски, за да се оплачат от липсата на диалог с администрацията във ведомството.
По традиция двете ТРГ, които ще се проведат тази седмица, отново ще бъдат затворени за журналисти. Така че продължава практиката, наложена през последните десетина години, важните решения в агроведомството да се взимат натъмно.
Част от забележките на Брюксел
Синор.бг ще продължи да ви информира поне по забележките от Брюксел, за да знаете поне какво ще се обсъжда тази седмица.