Начало » Новини » Страната
16.07.2022 г.

С ожъната наполовина пшеница хлебният баланс е осигурен

При подходящи условия за жътва качеството остана високо
С ожъната наполовина пшеница хлебният баланс е осигурен

Снимка: МЗм

Жътвата на пшеница в страната протича интензивно и над половината от засетите 12 млн. дка са прибрани, заяви министърът на земеделието д-р Иван Иванов при закриването на тазгодишната жътвена кампания в село Козарево, община Тунджа в Ямболска област, цитиран от дирекция „Връзки с обществеността и протокол“ в оглавяваното от него ведомство. „Резултатите до момента показват, че прибраната пшеница ще бъде над 6 млн. тона и ще се доближи до нивата от миналата година. Ето защо спокойно мога да кажа, че хлебният баланс у нас е осигурен. Условията за жътвата бяха подходящи, което позволи зърното да се ожъне с високо качество и навреме “, каза Иванов.

Той уточни, че конкретно за област Ямбол при пшеницата от 746 хил. декара са ожънати над 470 хил. дка и са прибрани 240 хил. тона при среден добив от 503 килограма от декар. Ечемикът е прибран на 100% в областта, като са ожънати 63 хил. дка при среден добив от 520 кг/дка. „На национално ниво жътвата на ечемика почти приключи с произведени около 630 хил. тона“, съобщи министърът. Той бе категоричен, че ще бъде задоволено вътрешното потребление и ще има значителни количества за износ, защото страната ни е нетен износител на зърнени култури за държавите от Европейския съюз и трети страни.

Иванов е убеден, че прилагането на инструментите на Общата селскостопанска политика в България в значителна степен промени визията на селското ни стопанство. “Днес земеделието у нас е по-ефективно и продуктивно, което е резултат от подобрената материално-техническата база на работещите в сектора“, твърди той. Министърът изтъкна като безспорен факт подкрепата с европейския финансов ресурс, която доведе до увеличаване на земеделската земя в добро селскостопанско състояние, намаляване на дела на необработваните земи, окрупняване на стопанствата и увеличаване на размера на използваната земеделска площ в тях. „Делът на обработваемата земя се увеличава, като нарастването се дължи основно на увеличените площи със зърнени и маслодайни култури“, отчете той.

В заключение Иванов благодари на земеделските производители за всеотдайния им труд, благодарение на който имаме хляб на трапезата, и им пожела още по-добра реколта догодина.

След закриване на тазгодишната жътвена кампания в Ямболска област той посети земеделска база в с. Кукорево, която е регионален дилър за Югоизточна България на трактори, зърнокомбайни и друга земеделска техника. Там се проведе  и среща със земеделски производители от община Тунджа и региона. На срещата бяха обсъдени актуални проблеми и бяха отправени предложения към министъра. Дискутирани бяха темите за контрола на украинското зърно, завишените цени на торове, данъчната политика.  Земеделските производители отправиха въпроси за стимулите за млади фермери в Стратегическия план. От своя страна министърът увери, че ще бъдат разгледани подробно всички индивидуални случаи и ще бъде обърнато внимание на предложенията на земеделските производители от областта.

С ожъната наполовина пшеница хлебният баланс е осигурен
6583
 

Последни материали
Виж
Аграрен университет - Пловдив
Отлични резултати oт опити с Принципал® Голд в АУ Пловдив
При лек спад в цената спрямо предишната тръжна процедура
Йордания купи на търг почти двойно повече фуражен ечемик от планирания
При свинското обаче приходите нараснаха въпреки спада в количествата
Франция сви рязко износа на месо
Песимистични прогнози за производство на зърно в Украйна през 2024 г.
МЗХ публикува наредба № 9 за обществено обсъждане
Кои са новите моменти в интервенциите „Биологично растениевъдство“ и Биологично пчеларство“
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 19-25 април 2024 година
Неустойчиво време ще ограничава възможностите за работа на полето
Свързани материали
Виж
Песимистични прогнози за производство на зърно в Украйна през 2024 г.
Българското зърно не успя да се пребори, както и на отменения търг в Йордания
Египет закупи 120 000 тона по-скъпа украинска хлебна пшеница
Агростатистика
Вече са засети над 5 милиона декара с пролетни култури
Последна справка на БАБХ
Разпространение на вредителите в посевите в страната
В количествено изражение през март на годишна база
Износът на пшеница и ечемик от Украйна скочи рязко за сметка на царевицата
За да може държавна продоволствена корпорация да напазарува спокойно през април
Индия моли частните търговци да ограничат покупките на пшеница от новата реколта
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини