Долната камара на руския парламент ще разгледа проект за промени в митническото законодателство с цел да облекчи оформянето на откраднатото зърно от окупираните територии на Украйна, става ясно от регистрирането на документа в Държавната дума, съобщи електронното издание БизнесЦензор. В проекта се предлага въвеждането на облекчен режим на прехвърляне през митническата граница на Русия на стоки в участъците, граничещи с временно окупираните украински територии. Авторите на документа посочват, че сега „се стигна до усложняване на положението на митническата граница на Русия” в посочените участъци, тъй като руските митничари обслужват прекалено дълго товарите с храни от окупираните територии на Украйна, поради което вносът им, особено на бързоразвалящите се, губи смисъл.
В законопроекта се предлага правна норма, според която вносът на стоки в Русия от окупираните украински територии се приравнява към доставки от Евразийския икономически съюз, в който освен нея членуват, Беларус, Казахстан, Армения и Киргизстан.
Междувременно от Центъра за изследване на храните и земеползването към Киевския икономически институт обявиха, че приблизителната обща стойност на откраднатите от Русия зърнени и маслодайни култури от временно окупираните украински територии надхвърля 613 млн. долара. „Откриваме все повече доказателства, че Русия краде нашето зърно от окупираните украински региони и по-конкретно от Херсонска и Запорожка област”, изтъкна експертът в центъра Роман Найтер, цитиран от електронното издание AgroPortal. При това Найтер отбеляза, че среднопретеглените цени на пшеницата, ечемика, царевицата и слънчогледовото масло в Украйна са се понижили с 33,7% през май в сравнение с периода прени нападението на Русия, когато са били сравними с международните. Нещо повече, блокирането на износа от Украйна по море доведе до накъсване на веригите за доставки и до рязко поскъпване на тези стоки на международните пазари, което само задълбочи разликите в получаваните приходи от местните фермери и техните конкуренти зад граница, включително руските.