Веднага след подадения от Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) сигнал за внос на зърно и маслодайни култури от Украйна, съдържащи забранени пестициди, министърът на земеделието в оставка Иван Иванов е разпоредил проверка на складовете със съхранявано зърно. Това съобщи късно вчера агроминистърът в интервю за една от телевизиите.
„Всички взети проби ще бъдат стриктно проверени, резултатите ще станат публични и ако има разминаване в изискванията по българските стандарти, ще бъдат предприети мерки“, обяви още Иванов. И добави, че „след официалния сигнал на зърнопроизводителите съм разпоредил проверка на посочените от НАЗ места за съхранение“.
Припомняме, че България е една от малкото съседни на Украйна държави в ЕС, която допуска свободно внос на пшеница, ечемик и слънчоглед от черноморската държава. Въпреки че Европейската комисия освободи този импорт от мита и фитосанитарен контрол, нито Румъния, нито Полша отвориха безконтролно границите, защото там държавната администрация защитава своите фермери. Припомняме, че родните земеделски производители не използват редица пестициди, които свободно се прилагат извън рамките на ЕС. Инфлацията наду цените на семената, торовете и препаратите за растителна защита, което рязко повиши себестойността на българското зърно. Затова и дъмпингът от Украйна, която използва евтини торове и препарати, застраши сериозно родния пазар – и то в момент, когато реколтата е прибрана, а вътрешният пазар е свит, тъй като търговците са с пълни складове и не изкупуват тазгодишното зърно.
Протестът на българските фермери
Зърнопроизводителите, които са съпричастни със съдбата на украинските си колеги, настояват за равнопоставеност, тъй като в условия на криза и неособено добра пшеничена реколта е изключително тежко те да бъдат натиснати от конкурентния евтин внос на украинско зърно.
Не е ясно как министърът в оставка ще разреши този заплетен казус, но ако качеството на украинските храни се окаже нездравословно за потребителите, агенцията по храните задължително трябва да влезе във функциите си, коментират хора от бранша.
Припомняме, че в интервю за Синор.бг председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Костадин Костадинов съобщи, че е сигнализирал и европейските институции, които трябва да вземат отношение по зърнения внос. В противен случай родните фермери ще протестират по границата с Румъния, откъдето влизат украинските тирове.
Проблемът е застъпен и в дневния ред на заседанието на министрите по земеделие в ЕС, което ще се проведе на 18 юли в Брюксел.