Начало » Важно за фермера » Животновъдство
09.07.2022 г.

Последиците от транспортиране на дълго разстояние и климатичните условия върху благосъстоянието на пилетата бройлери

Последиците от транспортиране на дълго разстояние и климатичните условия върху благосъстоянието на пилетата бройлери

Скорошно научно изследване в Бразилия проучи ефектите/последиците от транспортиране на дълго разстояние и климатичните условия върху благосъстоянието на пилетата бройлери. В изследването е оценено влиянието на температурата, относителната влажност и индекса на комфорт на енталпия (ECI) при пилета бройлери при транспорт на разстояния от 15 км и 90 км през летния (дъждовен – от ноември до януари) и зимния (сух – от юли до септември) сезон и техните ефекти върху продуктивните показатели – телесното тегло (ТТ), смъртността (%) и появата, и честотата на нараняванията/синините по тялото на птиците (%).

Експертите от Центъра за оценка на риска по хранителната верика обобщават основните изводи:

Дългосрочното лишаване от вода и фураж е пряко свързано със загуби на добив при клането. Фактори, свързани с превозното средство, като вибрации, удари и шум от пътя, също представляват значителни източници на стрес с последващи загуби на добив. В допълнение, различните климатични условия по време на транспорта, като промени в температурата, относителната влажност и въздушния поток вътре в товарния отсек, са важни стресори за бройлерите.

Въздействие върху производителността на бройлерите

Последиците от микроклиматичните фактори почти винаги се описват като функция от продуктивността на бройлерите при клането, като добив на месо (количество месо) и качество на месото (като наличие на натъртвания). Изследването също така разглежда и оценява степента на нарушаване на топлинния комфорт на бройлерите по време на транспортиране. Това може да се използва като критерий за избор и подобряване на обичайните практики при процесите преди клането – като критичното време за улавяне и товарене, определяне на плътността на бройлерите в контейнерите на камиона по време на път и пристигането в кланицата – по време на почивката преди клането – охлаждане и пръскане с водна пара на птиците в камиона.

Микроклиматът в камиона може да компрометира благосъстоянието на пилетата по време на транспортиране

Микроклиматът се оценява при транспорт на различни разстояния – целта на това проучване е да се оцени микроклимата на търговските превози на пилета бройлери, транспортирани на различни разстояния през дъждовния и сухия сезон, и ефекта на микроклимата върху теглото при клане, загубата на телесно тегло, смъртността и появата на синини върху труповете на бройлери, като се има предвид позицията на транспортните касетки в камиона.

Сезонът на дъждовете най-критичен

По отношение на комфорта на птиците, дъждовният сезон (високи температури и висока влажност) се оказва най-критичният период за транспортиране на бройлери, като е отчетен най-висок ECI (индекс на комфорт на енталпия). Например, в дъждовния сезон и на разстояние от 90 км, е отчетен най-висок ECI в леталната зона. Пилетата бройлери показват по-висока разлика в телесното тегло, когато се транспортират на по-големи разстояния.

Въздействие върху благосъстоянието на бройлерите

Микроклиматът в камиона може да компрометира благосъстоянието на пилетата бройлери, без непременно да влоши продуктивността им. Разпространението на синини по тялото не се влияе от взаимодействието между сезона и разстоянието на транспортиране. Възможно е това разпространение да бъде свързано с начините на отглеждане и манипулирането с бройлерите. Състоянието на бройлерите, по време на транспортиране и продуктивността им, също може да бъде свързано с пътните условия, и по този начин е трудно да се оцени действителното въздействие на сезоните и разстоянията върху благосъстоянието на птиците.

Последиците от транспортиране на дълго разстояние и климатичните условия върху благосъстоянието на пилетата бройлери
6827
 

Последни материали
Виж
Рапицата и соята също са сред отличниците
Украйна печели най-много от износа на растителни масла, царевица и пшеница
За още 6 месеца, считано от 22 ноември
В Сърбия цената на хляба от брашно тип 500 остава 50 евроцента
С трикратен ръст на доставките
САЩ вече са втори вносител на зърно в ЕС след Украйна
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
Свързани материали
Виж
Умъртвяват 350 000 птици в село Болярско заради птичи грип
Огнище на птичи грип в Пловдив, засегнати са 700 птици
Франция започна втора кампания за ваксинация на птици срещу грип
Средствата са със 70 млн. лв. повече в сравнение с предходния период
242 млн. лв. е бюджетът на държавната помощ за хуманно отношение към птиците през периода 2024-2029 г.
САЩ отпусна безвъзмездно 110 млн. долара за преработката на месо и птици
Птичият грип се прехвърли и върху бозайниците в Европа
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини