При откриването на юнското издание на „Байер Агро Арена” в Горна Митрополия регионалният мениджър на „Байер“ за Северна Централна и Западна България Милен Мильов обърна внимание на подготовката, която стопаните трябва да организират веднага след жътвата. Първият важен етап преди есенната сеитба е обеззаразяването на семената, където „Байер” и тази година предлага доказали се на пазара фунгициди.
Един от тези продукти е Баритон супер® – продукт, който се отличава с изключителна адаптивност по отношение на болестите, пренасяни със семена, както и по отношение на проявите на фузариум по пшеницата – като „снежната плесен” и „фузарийното кореното гниене”. В доза от 100 мл на декар за сто килограма семена Баритон супер® осигурява стабилно опазване на посевите още от тяхното поникване. Други два доказани продукти са Редиго® Про и Ламадор®. На база на своите характеристики тези обеззаразители контролират твърда и праховита главня, фузарийно кореново гниене при пшеницата и проявите на снежна плесен.
При ечемика специфичен продукт е Ламадор®Про, в който има добавен SDHI, така че той осигурява чист старт при развитието на културите от мрежести петна.
Изборът на рапица като добра алтернатива за есента
Експертите обръщат внимание на фермерите и по отношение на избора на културите, които биха засели през тази есен. Сега е моментът, в който те трябва да решат дали да сеят рапица например, въпреки, че в Северозападна България маслодайната рапица не е толкова широко застъпена, както е било преди 5-6 години.
Точно сега е моментът стопаните да се върнат към нея, защото тя е добра алтернатива, посочва Мильов. И добавя, че „маслодайната рапица е култура, чието място в стопанството е от значение и като рентабилност, и защото много успешно може да надгради приходите в стопанството”, посочи Мильов.
В това отношение „Байер” предлага изключително добри технологии, комбинирани със семена и растителна защита плюс консултации за фермерите. Тази година компанията предлага 12 хибрида с марката „Декалб”, като шест от тях са конвенционални, а останалите шест – clearefield-технология.
„Първата важна крачка е да се направят правилно обработките на пшеницата, така че да имате сигурност. Нужен е и внимателен подбор на хибридите, като нашето предложение е да се направи микс от хибриди с различни периоди на зреене – ранни, средно ранни и средно късни хибриди”, обясни още експертът.
Подходящи за условията на Северозападна България от конвенционалните хибриди са ДК Експектейшън – ранен хибрид, с висок потенциал за добив и стабилна защита от фома и жълта вироза. Средно късен хибрид е ДК Ексайтед, който от години е на пазара и е изключително висодобивен – през миналата година в някои полета той е постигнал над 600 кг от декар.
В сегмента на късната рапица новият продукт е ДК Експоуз, който идеално може да разнообрази микса, който фермерите могат да постигнат.
От clearefield хибридите особено успешно се представя ДК Импрешън CL – един доказал се продукт през последните 8 години на бълграския пазар. Това е късен хибрид, който има изключителна пластичност и висок добивен потенциал. Ранни хибриди в clearefield-технологията за Северна България са Имув и Имплемент.
Две нови предложения са още за късен хибрид Импринт и средно ранен хибрид Имортъл, които със сигурност ще бъдат оценени от фермерите, избрали да отглеждат рапица.
Формулата за успех при рапицата е „Сто, сто,сто”, посочи още Милен Мильов. „Това означава, че добивът й е с почти 100 кг от декар повече от слънчогледа, цената й е сто лева на тон по-висока от тази на слънчогледа, а след като сте гледали рапица, пшеницата дава със сто килограма по-висок добив, отколкото на полетата със слънчоглед”.