Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
25.06.2022 г.

Гответе се за сеитбата

Изборът на рапица е добра алтернатива за есента
Гответе се за сеитбата

При откриването на юнското издание на „Байер Агро Арена” в Горна Митрополия регионалният мениджър на „Байер“ за Северна Централна и Западна България Милен Мильов обърна внимание на подготовката, която стопаните трябва да организират веднага след жътвата. Първият важен етап преди есенната сеитба е обеззаразяването на семената, където „Байер” и тази година предлага доказали се на пазара фунгициди.

Един от тези продукти е Баритон супер® –  продукт, който се отличава с изключителна адаптивност по отношение на болестите, пренасяни със семена, както и по отношение на проявите на фузариум по пшеницата  – като „снежната плесен” и „фузарийното кореното гниене”. В доза от 100 мл на декар за сто килограма семена Баритон супер® осигурява стабилно опазване на посевите още от тяхното поникване. Други два доказани продукти са Редиго® Про и Ламадор®. На база на своите характеристики тези обеззаразители контролират твърда и праховита главня, фузарийно кореново гниене при пшеницата и проявите на снежна плесен.

При ечемика специфичен продукт е Ламадор®Про, в който има добавен SDHI, така че той осигурява чист старт при развитието на културите от мрежести петна.

Изборът на рапица като добра алтернатива за есента

Експертите обръщат внимание на фермерите и по отношение на избора на културите, които биха засели през тази есен. Сега е моментът, в който те трябва да решат дали да сеят рапица например, въпреки, че в Северозападна България маслодайната рапица не е толкова широко застъпена, както е било преди 5-6 години.

Точно сега е моментът стопаните да се върнат към нея, защото тя е добра алтернатива, посочва Мильов. И добавя, че „маслодайната рапица е култура, чието място в стопанството е от значение и като рентабилност, и защото много успешно може да надгради приходите в стопанството”, посочи Мильов.

В това отношение „Байер” предлага изключително добри технологии, комбинирани със семена и растителна защита плюс консултации за фермерите. Тази година компанията предлага 12 хибрида с марката „Декалб”, като шест от тях са конвенционални, а останалите шест – clearefield-технология.

„Първата важна крачка е да се направят правилно обработките на пшеницата, така че да имате сигурност. Нужен е и внимателен подбор на хибридите, като нашето предложение е да се направи микс от хибриди с различни периоди на зреене – ранни, средно ранни и средно късни хибриди”, обясни още експертът.

Подходящи за условията на Северозападна България от конвенционалните хибриди са ДК Експектейшън – ранен хибрид, с висок потенциал за добив и стабилна защита от фома и жълта вироза. Средно късен хибрид е ДК Ексайтед, който от години е на пазара и е изключително висодобивен – през миналата година в някои полета той е постигнал над 600 кг от декар.

В сегмента на късната рапица новият продукт е ДК Експоуз, който идеално може да разнообрази микса, който фермерите могат да постигнат.

От clearefield хибридите особено успешно се представя  ДК Импрешън CL – един доказал се продукт през последните 8 години на бълграския пазар. Това е късен хибрид, който има изключителна пластичност и висок добивен потенциал. Ранни хибриди в clearefield-технологията за Северна България са Имув и Имплемент.

Две нови предложения са още за късен хибрид Импринт и средно ранен хибрид Имортъл, които със сигурност ще бъдат оценени от фермерите, избрали да отглеждат рапица.

Формулата за успех при рапицата е „Сто, сто,сто”, посочи още Милен Мильов. „Това означава, че добивът й е с почти 100 кг от декар повече от слънчогледа, цената й е сто лева на тон по-висока от тази на слънчогледа, а след като сте гледали рапица, пшеницата дава със сто килограма по-висок добив, отколкото на полетата със слънчоглед”.

Гответе се за сеитбата
7907
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Гласът на фермера
Световно проучване показа, че 75% от фермерите търсят иновации за справяне с климатичните промени
Байер спечели ключово дело за глифозата
Михаил Михайлов, регионален представител на „Байер Кроп Сайанс“ за Добрич
Есенните промоции на „Байер” се съчетават със застраховка рапица срещу непоникване при суша
Байер предвижда удвояване на пазарите си и въвежда регенеративно земеделие върху повече от 400 милиона акра
Промо пакетите на пазарния лидер не са за изпускане
Иновативната растителна защита от „Байер“ опазва пшеницата и в лоши години като тази
Първото издание на „Байер Агро Арена“ 2023 г. се проведе в землището на село Горна Митрополия
„Байер“ показа утвърдени формули за успешна защита на пшеница
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини