Само преди седмица партия „Има такъв народ” подкрепи искания вот на недоверие към правителството, който трябва да бъде гласуван късно днес. За всички е ясно, че при падане на кабинета политическата криза ще се задълбочи, а това автоматично рефлектира и върху невъзможността Народното събрание да приеме в скоро време очакваната от българския народ актуализация на бюджета.
Независимо от това председателят на Комисията по земеделието, храните и горите на Народното събрание Пламен Абровски и негови колеги народни представители от „Има такъв народ“ са предложили заедно с бюджетната актуализация да се гласуват и промени в Закона за данъка върху добавената стойност. Ще припомним, че тези данъчни преференции бяха обявени от Абровски още миналата година, когато ИТН спечели изборите.
Сега това обещание на Пламен Абровски повторно е предложено между двете четения на актуализацията на бюджета, като днес председателят на комисията го изпрати до медиите, за да информира за мотивите.
В проектопредложението е записано намаляване на ДДС за слънчогледовото олио, плодовете и зеленчуците от 20 на 9 процента. Предлага се ставката от 9% ДДС дза се въведе за едногодишен период от 1 юли 2022 г. до 1 юли 2023 г.
Абровски за Стратегическия план
Иска се и нулево ДДС за брашно за същия период, като се посочва, че това е продукт, който се получава от смилането на хлебна пшеница и е годен за производство на хляб и хлебни продукти. Според вносителите така би се смекчило въздействието на високите цени на хляба върху домакинствата и по-специално върху най-уязвимите от тях.
В мотивите за 9-процентния ДДС за повечето храни се посочва, че в условия на непредвидим в развитието и по размерите си инфлационен натиск, намалената ставка ще задържи осезаемо ценовия ръст на възможно най-ниски нива и ще съхрани, макар и частично, покупателната способност на населението, осигурявайки по-висока достъпност до оскъпяващите се продукти. Според вносителите с приемането на диференцирана ставка на ДДС за плодове, зеленчуци и олио ще се намали финансовата тежест за производители на плодове и зеленчуци, ще се подобри тяхната конкурентоспособност, което от своя страна ще намали сивия сектор и ще допринесе за стабилизирането на пазара.