Като страна с доказани традиции в ловния туризъм България е призната с генетичния потенциал на някои от видовете дивеч, посочи министърът на земеделието Иван Иванов при посещението си на традиционното изложение „Лов и куче“ в Доптмунд. В делегацията участва още ресорният заместник-министър на земеделието Валентин Чамбов и експерти в областта на лова и опазването на дивеча. Въпреки епидемичната обстановка в глобален мащаб по отношение на заболяването COVID-19 през изминалата година ловните стопанства отчитат ръст на български и чуждестранни ловци, участвали по линия на организирания ловен туризъм.
На тазгодишното 40 юбилейно издание България е представена на щанд от 30 кв. м с богата национална сбирка от трофейни експонати, добити от 6-те държавни горски предприятия. Участието на страната на това авторитетно международно изложение е важно и за популяризиране на ловния и алтернативните видове туризъм, и като възможност за установяване на нови контакти в тази област.
Обсъдена е идеята през следващата година България отново да стане партньор на изложението. За първи път това партньорство се осъществи през 2007 г.
По време на посещението си министър Иванов се е срещнал и с Никол Хайцих, президент на Ловния съюз на провинция Северен Рейн – Вестфалия, и с г-н Тобиас Шмид, директор проекти на Панаир „Дортмунд“.
По време на разговорите министър Иванов заяви, че основната част от ловните туристи, които идват у нас, са от Германия, Испания и Франция. „Природно-климатичните условия в България са предпоставка за запазване позициите на България като водеща страна в ловния туризъм. България държи световни рекорди, които не са подобрени към настоящия момент. Всичко това доказва положените усилия, грижи и професионализъм на 6-те държавни горски предприятия по отношение на развъждането, селекцията, грижите за дивечовите популации и тяхното опазване“, каза министърът на земеделието.
Ловният съюз на Северен Рейн-Вестфалия е съорганизатор на ловното изложение. В него членуват 65 000 ловци.