Начало » Пазари » Зърно
08.06.2022 г.

САРА: Сценариите за нова реколта варират от 5,6 до 6,5 млн. т пшеница

Месечен бюлетин
САРА: Сценариите за нова реколта варират от 5,6 до 6,5 млн. т пшеница

sinor.bg

Три възможни сценария за новата реколта от хлебно зърно са разработили икономистите от Центъра за за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA), които представят в месечния си доклад за пазара на земеделски стоки в страната. Използвайки стохастичните модели (основаващи се на принципите на случайността), икономистите предвиждат, че спрямо моментното състояние на посевите най-голяма е вероятността прибраната пшеница от нова реколта да бъде между 5,9-6,2 млн.т.

Другите два варианта са твърде оптимистичен - за реколта от 6,2-6,5 млн. т. , и песимистичният – за 5,6-5,9 млн.т прибрано хлебно зърно. Очакванията са средните добиви да бъдат малко по-високи от тези за последните 5 години - около 5,30 т/ха, или 530 кг от декар.

В Североизточна и Северна Централна България се разчита на по-високи добиви, основани на валежите през месец април. Това обаче не се отнася за Югоизточна и Южна Централна България, които останаха безводни, а това предполага по-голям риск от намален добив от обичайното. Текущата прогнози на JRC Mars за тези райони е добивът да бъде 5,2 т/ха, което е с 13% под миналогодишния.

Текущите прогнози за добива при ечемика през новата реколта е средно да бъдат прибрани по 4,9 т/ха, или 490 кг от дка. Общо реколтата това лято се очаква да достигнат 580 хил.т. Според прогнозите на JRC Mars обаче добивът от ечемик в страната това лято ще4 бъде 4,86 т/ха, което е с 9,7% надолу на годишна база.

Прогнозите на ФАО

САРА очаква средните добиви при рапицата да бъдат около 2,75 т/ха. Общото количество на събраната рапица за 2022/23 г. се прогнозира на 380 хил.т., приблизително еднакво с нивата от 2021 г. Прогнозата на JRC Mars е за добив от 2,77 т/ха, което е с 2% надолу на годишна база.

По отношение на средните изкупни цени за пазарната 2022/23 се очаква те да бъдат отчетливо по-високи. Средните изкупни цени за цялата пазарна 2022/23 година при пшеницата се изчисляват на 710 лв/т и около 620 лв/т за ечемика. При рапицата изкупните цени могат да тръгнат от 1300 – 1400 лв/т. Пазарът през тази година до голяма степен ще се определя от световния инфлационен натиск и нагласите за засилено търсене срещу увеличаващите се цени.

Заради блокирания износ на зърнени и маслодайни култури от Украйна цените продължават да вървят нагоре. FOB цените от Русия към края на май за хлебната пшеница са 410 щ.д./т, за ечемика - 365 щ.д./т и за фуражната пшеница - 370 щ.д./т. При царевицата FOB цената е 355 щ.д./т.

По данни на американската агенция USDA, новата реколта в световен план се очаква да бъде добра при пшеницата, възлизаща на 775 млн.т., 0,6% под рекорда от 2021 г. Сред големите износителки, Украйна ще бъде най-засегната, като производството може да падне до 21,5 млн.т. и оттам износът да бъде 10 млн.т при количества за 2021/22 г. стигащи 19 млн.т.

Понижение има при рапицата на европейските пазари до 807 евро/т. Според икономистите от САРА пазарите на маслодайни култури ще следват петролните цени и отношението към биогоривата в тази ситуация.

САРА: Сценариите за нова реколта варират от 5,6 до 6,5 млн. т пшеница
8311
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Съдържанието на масло в тазгодишната реколта е нараснало с 2 на сто
Активното търсене продължава да вдига цените на слънчогледа в Украйна
Твърдата пшеница е изключението през сезона
ЕК сви рязко оценките за реколтите от мека пшеница, царевица и слънчоглед в ЕС
Производството и износът на тютюн показват положителна тенденция за състоянието на сектора
Световният ден на тютюнопроизводителите отбелязаха фермери в Института в село Марково
Гъбни болести застрашават лука и чесъна след прибиране на реколтата
При пшеницата понижението е с по-скромните 5,5 на сто
Турция отчита спад от над 7 на сто в реколтата от зърно
При царевицата обаче производството е максимално за последните 5 години
Реколтата от зърно в Германия се очертава най-слабата от 2018-та година
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини