Начало » Новини » Интервю

Кризата е вдигнала с 400 лева на декар разходите при картофите

Браншът иска среща по Стратегическия план
Синор.БГ / 27.05.2022 г.
Кризата е вдигнала с 400 лева на декар разходите при картофите

Беше едно време, когато картофите струваха 40 стотинки за килограм Снимка: sinor.bg

Ако коалиционното управление не коригира плана за подпомагане в целия сектор на плодовете и зеленчуците, браншът категорично предвижда крах за българското производство. Това заяви в интервю за Синор.бг председателят на Националната асоциация на картофопроизводителите Тодор Джиков във връзка с полученото писмо от Брюксел със забележки към България, насочени към проекта на Стратегическия план за развитие на земеделието до 2027 г.

В подкрепа на тезата си Джиков дава пример с тазгодишната кампания, при която само за засаждането на картофите производителите са похарчили точно колкото са били разходите им през цялата миналогодишна кампания – заедно с транспорта на готовата продукция до пазара. И всичко това заради скъпите горива, торове и други консумативи, които удариха цялото селско стопанство.

Фермерските разчети обаче сочат, че до края на кампанията на тях ще са им нужни още по 400 лв. разходи на декар, за да пръскат, торят и да извадят картофите наесен. На този фон отпуснатите ковид компенсации от 106 лева на декар за картофопроизводството са направо символични. „И понеже през лятото трябва да напояваме, а от държавното предприятие „Напоителни системи” ни искат плащанията авансово, то за кое по-напред ще стигнат тези 106 лв.”, риторично попита Джиков.

Според него „кризата категорично извади на показ цялата неефективност в подкрепата на българските зеленчукопроизводители и ако на политическо ниво не се въведат допълнителни държавни помощи или друг вид косвено подпомагане, земеделието ще остане без този подсектор”, подчерта експертът.

И това не са голи приказки, защото производителите на пресни картофи първи са понесли тежестта от кризата тази пролет. „Силно субсидираната продукция от Гърция направо ги захлупи, цените паднаха и родната продукция отново не намери място на родния пазар. Затова питам нашите управници как така техните производители на картофи получават по 250 евро на декар, а ние само 106 лв. (или 50 евро)..?”. Очевидно обаче отговор не очаква. Изводът обаче се налага сам – че 40% от субсидиите от ЕС за България не се усвоят в частта на ПРСР, а парите, които се дават на хектар, отиват основно при големите, но е и при малките земеделци. Затова и производството на зеленчуци у нас ще остане не само неконкурентно, но и изчезващо, заключава председателят на асоциацията.

Христанов за ситуацията на "Капитан Андреево"

От името на колегите си Тодор Джиков се обръща към ръководството на Министерството на земеделието с искане за среща с целия бранш, за да бъдат информирани за забележките на Брюксел по Стратегическия план. От името на НАК са изпратени неколкократни искания с промени в интервенциите за следващия програмен период, затова фермерите ще очакват разбиране от страна на кабинета. Членовете на който от встъпването си на поста досега неведнъж са декларирали, че ще осигурят справедливост в подпомагането на земеделците.

Екатерина Стоилова

Кризата е вдигнала с 400 лева на декар разходите при картофите
13995
 

Последни материали
Виж
До 6 март 2026 година
Начало на приема за екологични инвестиции в земеделието
ДФЗ
Изпратeни са писмата за биофермерство и агроекология, проверете в СЕУ!
ДФЗ
Лозари получават 2,2 млн. лв. за борба с вредителите
Заместник председател на Българската аграрна камара
Димитричка Търпанова: Не трябва да проспиваме 2026 г., решаваща е за агробизнеса
Анализ за пазара във фокуса на властите
Тахов: Кооперирането и късите доставки на храни носят справедливост за стопаните
Изследователският център на ЕК
България е сред най-засегнатите от горски пожари държави в ЕС през 2024 г.
Свързани материали
Виж
УС на ДФЗ реши
17,5 млн. лв. де минимис за стопаните на оранжерийни зеленчуци, картофи, рози и тютюн
Индийска верига за хранене прави фабрика за чипс в България
Благодарение и на разширяването на площите, и на ръста в добивите
Реколтата от картофи в Нидерландия е най-богатата от четвърт век
Увеличението се дължи на разширените площи и по-високите добиви
Прогнозират ръст от 15 на сто на реколтата от картофи в Полша
Иновации в земеделието: Българо-румънската комисия обсъжда модерното производство на снаксове
Прием от 20 октомври до 10 ноември
Ще има де минимис за оранжерийна продукция, тютюн, картофи, рози и гъби
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини