В много от основните държави-производителки на есенна пшеница и ечемик в Европейския съюз (Франция, Дания, Германия, Полша, Словения, Хърватия, Румъния, България и Гърция) се отчита по-сухо от обичайното време с постепенно намаляване на запасите от влага в почвата, което се отразява неблагоприятно на посевите с посочените култури, става ясно от редовния месечен доклад на Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS), цитиран от електронното издание АПК-Информ. Поради тази причина анализаторите на агенцията понижиха с 1% прогнозата си за добивите от мека пшеница в ЕС през селскостопанския сезон 2022-2023 г., започващ на 1 юли, спрямо направената преди месец до 5,89 тона от хектар. Ако тя се оправдае, резултатът ще се окаже с 2% под миналогодишния, но ще остане над средните 5,84 тона от хектар, прибрани през последните 5 години.
Предвиждането за добивите от засетия през есента ечемик също е понижено – с 0,2% спрямо очакваното през април до 5,78 тона от хектар. При това положение добивите ще останат с 5% под миналогодишните, но с 1% над средния показател за последните 5 години.
При рапицата оценката също е за по-слаби добими в сравнение с направената преди месец – с 0,06% до 3,17 тона от хектар, като резултатът би бил с 0,6% под средния за последните 5 години.
Експертите на MARS отбелязват, че са необходими значителни валежи за избягване на допълнителни загуби в добивите от есенниците в ЕС, но прогнозите за периода юни-август са за запазване на по-сухо и топло време от обичайното за сезона.
Колкото до пролетните култури, промените в прогнозите за добивите са минимални, но отново основно в посока на понижение. При царевицата те са за 7,91 тона от хектар от очаквани преди месец 7,92 тона от хектар, което все пак би означавало ръст от 0,6% спрямо средния резултат за последните 5 години, и до 2,38 от 2,39 тона от хектар при слънчогледа – с 0,4% повече от средния 5-годишен резултат. При соята оценката за добивите е оставена без промяна на 2,99 тона от хектар.